Zakamarki Świata

Wspomnienia z podróży po Świecie i Polsce opinie o hotelach, kempingach, restauracjach, aquparkach, zabytkach. Zapraszamy do lektury.

Polska

Wzgórze Zamkowe w Cieszynie

Zamek w Cieszynie na wzgórzu
Ruiny zamku w Cieszynie

Idąc rynkiem starego miasta w Cieszynie, kierując się w stronę przejścia granicznego z Czechami na rzece Olza dotrzemy na wzgórze zamkowe. Z nieba leje się żar, skryć się w cieniu wieloletnich, wysokich drzew to znakomity pomysł. Sobota, ludzi na alejkach niewielu. Zmierzamy w kierunku Wieży Piastowskiej. Przed nami do pokonania 120 stopni. Nagrodą jest widok na roztaczającą Cieszyn okolicę.

Wzgórze zamkowe w Cieszynie, mury
Mury na wzgórzu zamkowym w Cieszynie

Cieszyńskie Wzgórze Zamkowe jest uważane za najstarszą część miasta. Cieszyn założony został w 810 roku. Ślady obecności ludzi, którzy funkcjonowali na wzgórzu sięgają według badań archeologicznych jeszcze czasów przed naszą erą. W pierwszej dekadzie wieków n.e. losy wzgórza kształtowały się różnie. Miejsce zaczęło nabierać znaczenia w momencie gdy stało się warownia graniczną południowych granic ziem Bolesława Chrobrego.

Widok Wieża Piastowka Zamek Cieszyn
Widok z Wieży Piastowskiej ze wzgórza zamkowego w Cieszynie

Zamek z drewnianego grodu w murowaną twierdzę zaczął przemieniać się za czasów panowania Mieszka I na przełomie XIII i XIV wieku. Utworzono wówczas twierdzę o cylindrycznym kształcie zwaną wieża ostatecznej obrony.

Kolejne modernizacje Góry Zamkowej w Cieszynie przypadające na XIV wiek, przyniosły w tym miejscu imponującą gotycką rezydencję. Do dnia dzisiejszego zachowała się z niej 29 metrowa wieża piastowska.

Wieża Piastowska na Zamku w Cieszynie
Wieża Piastowska na Zamku w Cieszynie

Wejście na wieże możliwe jest po zakupie biletu w kasie mieszczącej się na parterze zabytku. W czasach pandemio obowiązkowo należy założyć rękawiczki i maseczkę ochronną. Schody są strome i trzeba zachować dużą ostrożność przy wejściu i zejściu. Widok z góry wart jest wysiłku.

Choć krajobraz roztaczający się z góry Wieży Piastowskiej nie jest być może zbyt imponujący, składa się w głównej mierze z zalesionych Beskidów to przy bezchmurnej pogodzie roztacza się przed nami imponująca linia horyzontu.

Wieża piastowska, Zamek Cieszyn, zegar zabytkowy
Zabytkowy zegar, Wieża Piastowska

W górnej części wieży można zobaczyć  zabytkowy zegar z 1913 roku. Połączony został z dwoma dzwonami, które zamontowano wiek wcześniej. Jeden z nich wybijał kwadranse, a drugi pełne godziny. Zegar działał na nieistniejącej już Wieży Zegarowej.

Oprócz Wieży Piastowskiej w utworzonym parku na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie możemy zobaczyć ponadto Rotundę św. Mikołaja i św. Wacława. Jest to jedna z najstarszych budowli murowanych na Śląsku.

Rotunda św. Mikołaja, na wzgórzu zamkowym Cieszynie
Rotunda św. Mikołaja na wzgórzu zamkowym w Cieszynie

 Kres dobrych czasów na Zamku w Cieszynie nastał z chwilą wybuchu wojny trzydziestoletniej. Spacerując alejkami możemy dostrzec ruiny muru obronnego i zniszczonych budynków. Wszystko to w barwach roztaczającej się zieleni drzew i krzewów.

Park na wzgórzu zamkowym w Cieszynie
Park, Wzgórze zamkowe w Cieszynie

 Zamek Cieszyn jest dziś pod opieką regionalnego centrum designu. Oprócz śladów historii możemy zobaczyć „dzieła” stworzone przez współczesnych projektantów. Schodząc ze wzgórza pomyślałem sobie, że może to lepiej tworzyć nowe lub próbować odbudowywać coś czego ducha trudno potem przywołać.

Zamek Cieszyn regionalne centrum designu
Zamek Cieszyn regionalne centrum designu

Ruiny na wzgórzu zamkowym w Cieszynie mają swój klimat. Warto wybrać się i zobaczyć je osobiście. W spokoju, ciszy, bez tłumów.
___
Zamek Cieszyn, Wzgórze Zamkowe, Wieża Piastowska, Cieszyn, czerwiec 2020
Tekst na podstawie tablic informacyjnych udostępnionych zwiedzającym;
zdjęcia: źródło własne