Demjen Termal Cascade Barlang Furdo Spa

Od pierwszych wizyt w Egerze, 2012 rok, szukaliśmy ciekawych miejsc w okolicy. Z polecenia pojechaliśmy w okolice Egerszalók i Demjen Niedaleko od siebie mieszczą się tam dwa ośrodki termalne. Jeden z nich usytuowany jest przy luksusowym hotelu Saliris Resort w Egerszalók. Drugi, w Demjen sprawiał na tamten czas przypadku po drodze. Były to Demjén Thermal Spa. Gdyby nie całkiem pokaźny parking można by przypuszczać, że dotarliśmy na plac budowy. Prace wyrobiskowe faktycznie trwały o ich efektach przekonaliśmy się w lipcu 2018 roku.

Skoki do wody na basenach w Demjen
Skoki do wody na basenach w Demjen

Wracając jeszcze pamięcią do pierwszej wizyty w 2012 roku. Brak atrakcji na tamten czas przeważył szalę i postanowiliśmy odżałować całodzienne karnety i wybrać się do wspomnianego Saliris Resort w Egerszalók. Z małym dzieckiem lub osoby starsze znajdą tam kąt dla siebie. Dla starszych pociech jeżeli sama woda im nie wystarcza może to być czas nudy. Wciąż jednak zastanawiam się czy to nie my, dorośli, szukamy na siłę tych najmocniejszych wrażeń, a zapominamy o dziecięcej wyobraźni?

Demjen Termal Spa

Już od samego wejścia do jaskini niemal wszystko robią wrażenie. Szybko znika obawa o świeżość powietrza. Wentylacja działa w tajemniczy sposób, nie czuć strumieni zimnego powietrza. Brodzimy więc po kolana w wodzie, przemieszczając się od groty do następnej. Pełen podziw i zdumienie. Każdy z korytarzy prowadzi do jakiegoś zakątka gdzie można oddać się relaksowi w kontemplacji lub poddać się masażom. U ujścia jednego z nich widać można przejść przez drewniany most. W wielkiej grocie czekają zjeżdżalnie! Jest też część barowa gdzie serwowane są napoje.

Nieco słabo oznaczona jest droga do zewnętrznych atrakcji. Próbowałem ją odnaleźć nawet przez szatnie, ale bezskutecznie. Wyjście znajduje się na jednym z poziomów zjeżdżalni. Na zewnątrz Demjen Termal Spa mniejsze lub większe, cieplejsze lub chłodniejsze baseny. Jest wyznaczone miejsce do skoków. Działają wszystkie zjeżdżalnie.

Można posiedzieć na słońcu, poopalać się, wzmocnić się kawą lub orzeźwić czymś zimnym do picia. Będąc dłużej w Cascade Barlang Furdo Demjen Thermal Spa, głodni, możemy udać się do strefy jedzeniowej. Znajduje się przy wyjściu obok kas. Samoobsługowa restauracja serwuje podstawowe dania węgierskie, ale jest też fast foodowe menu z hamburgerem i pizzą na czele. Porcje wystarczające, jedzenie smaczne, syto i błogo, nic tylko po jedzeniu szukać leżaka na sjestę.

Zjeżdżalnie Cascade Barlang Furdo Thermal Spa

Zjeżdżalnie są odskocznią od wysiadywania na basenach z termalną wodą i wylegiwania na leżaku. Jedna i druga opcja jest miła, przyjemna i relaksująca, ale zbyt długie trwanie w niebycie powoduje u mnie zniecierpliwienie. Uspokajam je ekstremalnymi przeżyciami, staje w kolejce, przygotowuje się i gdy zapali się zielone światło ruszam w dół. Każdemu zjazdowi towarzyszą emocje, mniejsze lub większe. One są zawsze. Adrenalina stygnie z każdym kolejnym razem, mino to rzadko na pytanie jeszcze raz? pada przecząca odpowiedź. Zjeżdżalnie na basenach termalnych Cascade Barlang Furdo Thermal Spa w Demjén umieszczone w grotach przynoszą wiele frajdy.

Są dwie strome, krótkie, nastawione na prędkość i nagłe hamowanie. W czasie naszej wizyty jedna z nich była nieczynna. Zakładam, że niczym nie różni się od tej otwartej. Siadamy, zsuwamy się po woli i nagle zjazd, krótszy nawet niż doczytanie tego zdania do końca. To w zasadzie namiastka tego co można przeżyć w aquapark Adrenalin Csúszdapark Zalakarosi Fürdő w Zalakaros na tamtejszej czerwonej zjeżdżalni. Dużo lepiej prezentuje się szybka zjeżdżalnia w zamkniętej rurze. Tu prędkość wzrasta dynamicznie acz stopniowo, do tego zakręty i z impetem lądujemy w hamowni. Ta zjeżdżalnia zdobyła nasze serce i uznanie o czym świadczyć może niezliczona ilość zjazdów.

Największa kolejka jest do najdłuższej zjeżdżalni. Być może czas oczekiwania spowodowany jest prędkością, która wydaje się odwrotnie proporcjonalna do masy ciała. Na niektórych odcinkach zwalnia się tak bardzo, że można pomyśleć, że się zatrzymaliśmy. Przyśpieszamy w końcówce i z impetem wpadamy do basenu. Z jeszcze większą prędkością i do dużo bardziej głębokiej wody wpadamy w tzw. beczkę. Zjazd jest stosunkowo krótki, pamiętajmy jesteśmy w grocie, ilość miejsca ograniczona, ale najlepsze przed nami! Wpadamy do lejka, kręcimy się niemal bez samokontroli i zostajemy wrzuceni na głęboką wodę.

Zjeżdżalnie zewnętrzne w Demjen Termal
Zjeżdżalnie zewnętrzne

Beczka czyli lejkiem w głębine

Muszę przyznać, że to najlepszy lejek (beczka), którym zjeżdżałem. Nie musimy ingerować w kierowanie naszym ciałem. Wszystko jest dobrze wyprofilowane. To w zasadzie ostatnia atrakcja wewnętrzna jeśli chodzi o zjeżdżalnie Cascade Barlang Furdo w Demjén. Przed nami jeszcze cztery zewnętrzne. Trzy z nich to proste tory z finałem wpadania do basenu. Atrakcja głównie dla najmłodszych. Wpadanie do basenu, a nie wjazd do niego, to atrakcyjny koniec krótkiego przejazdu. Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci zwróćmy uwagę na sposób w jaki zjeżdżają. Zalecana jest pozycja siedząca, aby z chwilą wybicia jego ciało poleciało do przodu. Na leżąco może zranić głowę przy, jakby to określili skoczkowie narciarscy, wyjściu z progu.

Wspólnie (dwójka) lub osobno można wybrać się na jedyną pontonową zjeżdżalnie. Wiekowa i „bez szału”. Trzeba nakombinować się przed końcem żeby nie obróciło pontonu, a wpadanie, a nie wjazd, do basenu ma różne skutki. Chociaż w końcu to zabawa.

Cascade Barlang Furdo Thermal Spa w Demjén słynąć będzie ze swej groty. Pewnie minie trochę czasu nim zmieni się atrakcje. Pod względem zjeżdżalni wewnętrznych zrobiono wszystko. Miejsce wykorzystane maksymalnie, z dobrym efektem końcowym. Pozostaje teraz odświeżyć ofertę zjeżdżalni zewnętrznych. Przestrzeń wydaje się przemawiać za tym. Więc poczekamy i być może za jakiś czas damy się znów pozytywnie zaskoczyć. Baseny Cascade Barlang Furdo Demjen ermal Spa to jedno z największych miłych niespodzianek pobytu w 2018 na Węgrzech w okolicach Egeru. Rozwinięta infrastruktura, pełna atrakcji, warte odwiedzin miejsce. Kolejny dowód na rozwój Węgier, doceniających własne skarby natury z jednoczesnym pamiętaniem o miłą atmosferę i kulturalną obsługę.


Wizyta na baseny termalne i zjeżdżalnie Cascade Barlang Furdo Demjen Thermal Spa, Demjén, Węgry, lipiec 2018
zdjęcia: źródło własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.