Kąpielisko termalne i zjeżdżalnie Eger Termálfürdő

Dzień po pierwszej nocy w Egerze ma ustalony, przynajmniej w godzinach południowych, grafik. Wyruszamy na baseny i termalne mieszczące się w centrum miasta. Po śniadaniu wyruszamy pieszo na przystanek w Dolinie Pięknej Pani. Tu wsiadamy do mini busika, który jeździ na podobnych zasadach co pociągi. Osobiście polecam Wam tą drugą opcję, czy to będziecie jechać z Egeru do Szépasszony-völgy czy w odwrotnym kierunku, ciuchcia jeździ jest większa i opcja wolnego miejsca w drodze powrotnej jest dużo większa niż busem.

Kąpielisko Eger Termalfurdo
Kąpielisko Eger Termalfurdo

Wysiadamy blisko kas, zakupujemy całodniowe bilety, przyklejamy paski na dłonie i przechodzimy przez elektroniczne bramki. Szukamy zaciemnionego miejsca. Po drodze wypożyczamy rozkładany leżak. Punkty ich nabycia dostępne są w dwóch miejscach Eger Termálfürdő. Jest w miarę wcześnie i miejsca pod ogromnym drzewem jest jeszcze sporo. Rozkładamy ręczniki i ruszamy w kierunku basenów. Zanurzamy się w basenie obok pływackiego, do którego wskoczyć można wyłącznie z czepkiem na głowie.

Baseny termalne

Baseny wewnętrzne w Egerze
Baseny termalne w Egerze

Cześć, w której znajdujemy się na początku pobytu na Eger Termálfürdő to nowsza adaptacja terenu przeznaczona do rekreacji i zabawy z dziećmi. Jesteśmy na Węgrzech więc dominują baseny termalne, a te w centrum Egeru szczycą się wieloletnią tradycją. Będąc tu pewnego majowego weekendu nie spędziliśmy zbyt wiele czasu. Wewnętrzne baseny termalne, ciepłe źródła określają granice możliwości i komfortu.

W lecie można zażywać kąpieli na basenach zewnętrznych, schłodzić się na basenach rekreacyjnych, znów posiedzieć w wodach o leczniczych mocach. Czas relaksu na Eger Termálfürdő roznosi się na wielkim terenie całego ośrodka. Ludzie przechadzają się powolnym tempem. Czas na basenach jakby zwalniał. Zasiadamy w wodzie, obserwujemy otoczenie, patrzymy w niebo, wierząc, że jest wraz z nagrzanym ciałem do naszego organizmu przenikają pierwiastki mające pozytywny wpływ.

Baseny termalne na kapielisku w Eger
Baseny termalne z leczniczą wodą

Wody Eger Termálfürdő pomóc mają w chorobach skór, wesprzeć przy problemach z kręgosłupem, pozbyć się z organizmu natrętnych stanów przemęczenia. Jeżeli poświęcimy cierpliwość i czas kąpiele kuracyjne w basenach pomogą przy schorzeniach układu kostnego, nerwowego, mięśni i ścięgien. Zapewne właściwości tych leczniczych źródeł docenia się z wiekiem. Póki co z ciepłego relaksu zostaje wywołany do aktywnych wyzwań. Czas na podniesienie adrenaliny.

Zjeżdżalnie Eger Termálfürdő

Zjeżdżalnie na kąpielisku w Egerze
Zjeżdżalnie na kąpielisku w Egerze

Tęczowa szeroka ślizgawka zwana zabawnie zjeżdżalnią Wójcia Dobrej Rady idealna na dobry początek. Szybki, krótki zjazd i wpadam do chłodnej orzeźwiającej wody. Kolejka idzie szybko, sprawnie, ale czas na wyższą kondygnację. Zjazd żółtą zjeżdżalnią wymaga dobre ułożenia ciała, najlepiej na leżąco. Istotny jest tutaj ciężar ciała. Stąd kolejka do tej zjeżdżalni wydaje się najmniejsza, bo najmłodsi wolą jednak tęczę lub jeśli im się uda zdobyć ponton ruszyć ciemnym tunelem.

Zjeżdżalnia pontonowa na Eger Termálfürdő posiada ograniczoną ilość pontonów pojedynczych oraz podwójnych. Dzięki temu kolejka ustawia się na brzegu basenu niż na wieży kierującego do startu zjazdu. W czasie naszych zjazdów zarówno na dole jak i na górze sytuację kontrolowała obsługa, ratownik. Przyśpieszali wyjście tych, którzy ukończyli zjazd, a tym na starcie pomagali odpowiednio usiąść i popchnąć ponton w otchłań. Ruszamy w ciemność by po chwili wyjechać na krętym otwartym torem i z impetem wpaść do basenu. Radość, zabawa gwarantowana.

Gastronomia i sanitaria

Spędzając większą część dnia na Eger Termálfürdő stajemy się z czasem głodni. Langosze i inne szybkie dania podawane są w części gastronomicznej. Dostaniemy też chłodne napoje, czy napijemy się dobrej, mocnej kawy. Nie brakuje różnego rodzaju lodów, a poza częścią jedzeniową można kupić atrakcje kąpielowe.

Kąpielisko termalne w Egerze
Kąpielisko termalne w Egerze

W czasach pandemii sprawa higieny jest sprawą priorytetową. Niestety, nieważne czy wyremontowany aneks, w których dostępne są usługi masaży i SPA, czy zewnętrzne toalety noszą wiele do życzenia. Wejście do ubikacji na termach w Egerze to jak przeniesienie się w czasie. Smród, brak wentylacji, niedostępne płyny dezynfekujące i mydło do mycia rąk. Potwierdza się teoria, że Węgry w lecie 2021 po zniesienie obostrzeń kompletnie przestali przejmować się COVID-19.

Czas mija szybko. Jedni chcą jeszcze, inni chcą już powoli kierować się do wyjścia. To pierwsze baseny i zjeżdżalnie, które odwiedzamy na Węgrzech. Przed nami jeszcze plany. Czas oszczędzać siły, bo kąpiele w basenach termalnych, w tak krótkim czasie, nie wystarczą na regenerację po kilkunastu zjazdach, wnoszeniu pontonu, pokonywaniu w sumie kilkuset stopni schodów. Na wspomnienia trzeba sobie ciężko zapracować. Nikt nie narzeka, bo kolejna przygoda czeka.


Baseny termalne i zjeżdżalnie Eger Termálfürdő, Węgry, sierpień 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.