Muzeum Jack Daniel’s History Distillery w Lynchburg

Od 150 lat w malutkim miasteczku Lynchubrg w stanie Tennessee wytwarza się jedną z najlepszych whiskey na świecie. Po dziś dzień pracownicy destylarni trzymają się receptury, którą opracował Jasper Newton Daniel, powszechnie znany jako Jack. Odwiedziliśmy Jack Daniel’s History Distillery Lynchburg.

Z uwagi na opisane poniżej miejsce pobytu, w celu pełnego oddania jego klimatu, uwzględniono nazwy napoi alkoholowych. Pod żadnym względem tekst nie nakłania do picia alkoholu. Jest on relacją oddającą niezapomniany czas i miejsce jakim jest miasteczko Lynchburg w stanie Tennessee.

Miasteczko Lynchburg w stanie Tennessee oddalone jest od Nashville o jakieś 1,5 godziny jazdy samochodem. Na jego obszarze obowiązuje prohibicja. Wydawać się może to tym dziwniejsze gdy uświadomimy sobie, że jego głównym źródłem utrzymania jest działająca destylarnia whiskey.

Produkuje się tutaj słynną na cały świat Whiskey Tennessee – Jack Daniel’s. Od lat niesłabnąca sława wśród miłośników uczyniły to miejsce kultowym, owianym wieloma legendami. Fakt ten mądrze wykorzystano. Destylarnie udostępniono w szerokim zakresie chętnym do jej odwiedzenia. Tych nie brakuje. Ściągają do Lynchburga z całego świata. W kilkunastu osobowych grupach z przewodnikiem poznają poszczególne etapy produkcji swojego ulubionej whiskey.

Muzeum Jack Daniel’s History Distillery

Zwiedzanie rozpoczynamy od pamiątkowego zdjęcia z pobytu w Jack Daniel’s History Distillery Lynchburg.

Jack Daniel's Destillery zdjęcie pamiątkowe

Jego cyfrową wersję można późnej pobrać ze specjalnej stron dostępnej pod adresem jack.photogra.com. Jeżeli macie ochotę to można je wydrukować już na miejscu zaraz po zakończeniu wycieczki. Po zrobieniu fotografii wsiadamy do autobusu. Od tej chwili słuch skupia się na głosie przewodnika. Dowiadujemy się co nieco o Lynchburgu. Czym oprócz destylarni szczyci się to miasteczko? Odpowiedź jest zaskakująca i wywołuje gromki śmiech. Okazuje się, że jest to biblioteka. Dobry humor będzie towarzyszył całej wyprawie.

Za oknami widzimy urokliwie zabudowy niewielkiego ryneczku. Za kilka godzin poczujemy ten klimat jeszcze mocniej spacerując i odwiedzając pamiątkowe sklepy. Wracamy na teren destylarni. Tak naprawdę celem przejazdu jest dostarczenie turystów do pierwszego punktu programu wycieczki. Od niego będziemy krok po kroku kierować się w stronę wejścia. Na początek produkcja wytwarzania węgla z drewna klonu.

Jest niedziela, obchody urodzin, oglądamy więc uśpiony Rickyard. Żadnego ognia i dymu, zapachu. Cały proces możemy obejrzeć na ekranie telewizora. By lepiej poczuć klimat możemy dotknąć węgla leżącego w niewielkim drewnianym pojemniku. Dotknąłem i powąchałem, bez zapachu. Ruszamy dalej, po drodze mijamy historyczny wóz strażacki. Właściciele 12 butelki Jack Daniel’s z limitowanej serii „Scenes From Lynchburg” mogą zobaczyć na własne oczy Fire Brigade.

Przewodnik Jack Daniel’s History Distillery Lynchburg podkreśla jak ważną rolę odgrywa ekipa strażaków. Stężenie alkoholu w powietrzu jest tak ogromne, że w każdej chwili może dojść do tragedii. Kolejny punkt programu to źródło skąd od początku destylarni czerpana jest woda. To właśnie za jego sprawą Jack Daniel’s zdecydował się osiąść i stworzyć swoją firmę na tym terenie. Charakteryzuje je znikoma zawartość żelaza, które wpływa niekorzystnie na smak trunku.

Jasper Newton Daniel

Tuż obok źródlanej jaskini stoi pomnik Jasper Newton Daniel, a kilka kroków dalej dom, w którym mieszkał. W pierwszym pomieszczeniu zobaczyć można biurko, przy którym zasiadał właściciel oraz sejf. To dosyć znaczący element wystroju, który miał wpływ na tragiczne losy twórcy Jack Daniel’sa. Jak głosi legenda, poddenerwowany problemami otwarcia sejfu, kopnął w niego z całych sił. Pancerny meble mimo to nie otworzył się. Uszkodził stopę atakującego, co pociągnęło za sobą smutne konsekwencję i doprowadziło do jego śmierci.

W pozostałych pokojach zobaczyć można m.in. portretowe zdjęcia kolejnych Master Distillers. Do dziś wraz z Jackiem Danielsem było ich sześciu. Od 2008 r. funkcje tą sprawuje Jeff Arnett, które miałem okazję widzieć i słyszeć dzień wcześniej w trakcie kolacji w Acme Feed & Seed w Nashville. Po tej krótkiej części nieco historycznej przechodzimy do fazy produkcyjnej. Poznajemy poszczególne etapy produkcji whiskey Jack Daniel’s.

W drodze do hali gdzie wytwarzany jest zacier przechodzimy obok punktu przyjmowania kukurydzy. Stanowi ona 80% składu. Pozostałe zboża to 8% żyta i 12% jęczmienia. Przy okazji kolejny raz nie mogę nacieszyć wzroku amerykańską stylową ciężarówką. Aby alkohol określony był mianem Tennesse Whiskey w procesie jego powstawania ważna jest filtracja destylatu przez wspomniany wcześniej węgiel drzewny z klonu. Bez tego procesu mielibyśmy do czynienia z produkcją podobną do bourbona. Filtrowania „wygładza” trunek czyniąc go bardziej delikatnym.

Destylat whiskey

Przez wypełnione drobnym węglem gadzie o wysokości 3 metrów przepuszczany jest destylat, który następnie ląduje do dębowych beczek. Te składowane są w specjalnych magazynach. Pozostają tam na minimum 5 lat. Beczki, w których leżakuje Jack Daniel’s produkowane są w Louisville w stanie Kentucky i transportowane do Lynchburga. W jaki sposób się je produkuje możemy zobaczyć na kolejnym filmie. Po jego emisji przechodzi się do sali, gdzie na ścianach umieszczono nazwy osób prywatnych i różnych firm, które zakupiły dla siebie całą beczkę.

Na smak whiskey składa się wiele czynników. Również miejsce przechowywania destylatu. W trakcie wycieczki po destylarni zwiedzający w końcowym etapie przechodzą, przez prowizoryczny magazyn. Jest on wypełniony napełnionymi beczkami. Jego mury są jednak wykonane z cegieł, a nie z drewna jak charakterystyczne białe budynki rozmieszczone na terenie destylarni. Nie bez znaczenia jest fakt, czy beczki umieszczone są na górze, czy w środkowej części lub na dole hali.

Sztandarowymi produktami marki Jack Daniel’s są trzy produkty:

Single Barrel

To właśnie ten ostatni możemy mieć dla siebie nie tylko o pojemności 1 litra ale całej jednej beczki. Taki zakup jest upamiętniony wygrawerowaną tablicą zamieszczoną na ścianie w pomieszczeniu, na środku którego stoi figura stworzona z charakterystycznych butelek single barrel ustawionych w kształt beczki. Ich ilość odpowiada dokładnie ilości jaką uzyskuje się z jednej beczki.

W kolejnym pomieszczeniu zapoznajemy się z procesem pakowania butelek do kartonów. Dalej udajemy się do wspomnianego magazynu. Wśród zmagazynowanych beczek mieszczą się niewielkie oszklone sale. Tam następuje degustacja pięciu trunków. Oprócz wspomnianych wcześniej produktów mamy okazję spróbować likierów opartych na bazie produkowanej whiskey. Pierwszy miodowy Jack Daniel’s Honey i drugi Jack Daniel’s Fire, którego miałem okazję spróbować kilka dni wcześniej w restauracji Broadway Brewhouse w Nashville.

To w zasadzie już koniec. Przed wyjściem z budynku podziwiamy jeszcze dwa choppery Harley Davidson i Indians ze specjalnej serii z wkomponowanym charakterystycznym logo destylarni. Na koniec sklep gdzie można kupić te rzadziej dostępny edycji Jack Daniel’s, w tym jubileuszową z okazji 150 lecia z okazji powstania Jack Daniel’s Distillery.

150 Anniversary Jack Daniel’s Distillery, Lynchburg, st. Tennessee

W 2016 r. obchodzono 150 lecie powstania destylarni. Z tej okazji, obecny właściciel, firma Brown-Forman postanowił zaprosić największych fanów marki Jack Daniel’s to wspólnego świętowania. Główne obchody odbyły się w październiku. W uroczystości wzięło udział około 500 osób z całego świat. Po zakwaterowaniu i zwiedzeniu Nashville, zostaliśmy przewiezieni od Lynchburga.

Oprócz zwiedzenia destylarni, zostaliśmy przewiezieni na wzgórze skąd podziwiając urocze widoki okolicy, częstowaliśmy się znakomitym BBQ. Kolejną częścią uroczystości był koncert, gdzie na żywo zaprezentowali się The Wild Feathers oraz Nathaniel Rateliff & The Night Sweats. Muzyka nadała mocy magii jaka panowała wokół tego wieczoru.

Czas minął szybko. Pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu Sheraton Nashville Downtown. Czas na sen, pakowania i podróż powrotną do kraju.

Jack Daniel;s Distillery
Jack Daniel;s Distillery

Muzeum Jack Daniel’s History Distillery, Lynchburg, stan Tennessee, Stany Zjednoczone, październik 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.