Lynchburg w stanie Tennessee

Gdy mówimy o prohibicji we współczesnym świecie na myśl przychodzi nam Lynchburg w Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Paradoks tym większy im bardziej uzmysławiamy sobie, że to właśnie tam powstaje najsłynniejsza whiskey na świecie. Pomiędzy zwiedzaniem Jack Daniel’s History Destillery, a imprezą na wzgórzu destylarni była chwila na spacer po niewielkim centrum tego małego miasteczka. Stany Zjednoczone, które zobaczyłem oddawały moje wyobrażenie o tym kraju. Z tym, że to co zobaczyłem przeniósłbym jakieś 50 la wstecz. Nic się nie zmieniło?

Lynchubrg w Tennessee

W drodze z Nashville do Lynchburg w Tennessee widzieliśmy nieskończone ilości domów, z przystrzyżonymi trawnikami, bez ogrodzenia. Obok parterowych budynków najczęściej zaparkowany pick up. Może gdzieś, ale na pewno nie na tej drodze zmienia się motoryzacja amerykanów. Wbrew temu o czym czytałem nie zauważyłem, żeby mieszkańcy stanu Tennessee jeździli małolitrażowymi samochodami. Pick up jest kolejnym symbolem amerykańskiego stylu bycia. Tak jak choppery.

Nie stoją pod każdym garażem. Za to przy jednym ze sklepów na rynku w Lynchburg zauważyłem kilka. Ich właściciele to jedna z najbardziej naturalnych, autentycznych grup. Nie to nie miłośnicy ciężkich motorów. To ludzie, którzy żyją ze swoimi maszynami w symbiozie. Wzbudzają szacunek, lekki dystans szybko mija gdy uśmiechną się do ciebie. Długi brody, opalona skóra zniszczona pędem wiatru, odpowiednie stroje, lecz nie przesadzone, bez zbędnego snobizmu.

Sklep Jack Daniel’s w Lynchburgu

Mijając kolejne piękno Harley Davidosn, dochodzimy do firmowego sklepu Jack Daniel’s. Kupicie tu wszystko, także choppera. Nie ma tylko jednej rzeczy. Alkoholu. Tak to paradoks. Z drugiej strony rozglądając się dookoła tego największego w miasteczku punktu handlowego możecie być pewni, że pozbawicie się szybko zawartości portfela. Przyprawy, sosy, szklanki, kubki, kieliszki, przybory kuchenne, nakrycia na stół, koszulki, bluzy, kurtki, czapeczki itd. itp. Czego nie znajdziecie w oficjalnym sklepie traficie w pozostałych. Wszystkie one skupione są wokół ratusza umiejscowionego w samym centrum ryneczku.

Sklep Jack Daniel's w Lynchurg
Sklep Jack Daniel’s w Lynchurg

Lynchburg w Tennessee to żywy skansen. Patrząc na miejscową ludność zastanawiałem się jak jest u nich w domu. Czy korzystają z nowoczesnych sprzętów AGD i RTV? A może zatrzymali się, wpasowując całym swoim życiem w klimat butelki No.7?


Lynchburg, stan Tennessee, Stany Zjednoczone, październik 2016