Demjén Thermal Völgy Spa & Aqua Park

Kto rano wstaje ten samotnie brnie w wodzie w jaskiniach Demjén Thermal, a wszystko przez informacje w wizytówce google. Ktoś nie zmienił godzin otwarcia i większość, czy niemal wszyscy przyjechali na godzinę 10:00. Tymczasem kasy na baseny termalne w demjanowskiej dolinie w sierpniu otwierano o 9:00. Ryzyko się opłaciło, dzięki czemu dostęp do wewnętrznych, jaskiniowych atrakcji mieliśmy na wyłączność.

Demjén Thermal Völgy Spa & Aqua Park
Wejście na Demjén Thermal Völgy Spa & Aqua Park

Duży bezpłatny parking, zatrzymujemy się tuż przy wejściu. Kiedy pani z obsługi odblokowuje przejście do kasy podchodzimy, dokonujemy zakupu, odbieramy paski na rękę i ruszamy do szatni. Przyjeżdżamy już prawie poubierani więc zabieramy z sobą ręczniki i ruszamy w stronę jaskiń. Przechodzimy obok ciągnących się w głąb basenów. Woda spokojna, cisza, ani żywej duszy.

Demjén Thermal Aqua Park

Skoro tak szczęśliwie się udało wygrać z czasem postanawiamy wykorzystać go na zjeżdżalniach. Wszystkie są tylko do naszej dyspozycji. Ruszamy w wir zjeżdżalni. Długa, najwolniejsza, przyśpiesza dopiero na koniec. Chwilę później szybka, z ostrym lewym skrętem. Próba zmierzenia się ze stromą krótką zjeżdżalnią. Dla obu liczy się czas przejazdu. Hamuje się z wielkim impetem.

Zjeżdżalnie zewnętrzne w Demjen
Zjeżdżalnia pontonowa na basenach zewnętrznych.

Idziemy do lejka. Dla mnie to najlepsza zjeżdżalnia tego typu, z którą miałem styczność. Pierwszy zjazd nie udaje się jednak idealnie i aby wpaść do głębiny muszę pomóc sobie nogami. Kolejne są już dużo lepsze. Choć zjazd kończy się w nurkowaniem to i tak jest to o wiele łagodniejszy finisz zjazdu od tych na szybkich zjeżdżalniach.

Pobyt, dzień wcześniej, na kąpielisku termalnym w Egerze i wchodzenie od rana po schodach dają się we znaki nogom. Chwila relaksu na leżaku by ruszyć na zjeżdżalnie zewnętrzne. Tu cztery szybkie proste tory i największa atrakcja zjeżdżalnia pontonowa. Limit pontonów jest bardzo ograniczony. Zjazdy idą dosyć szybko, choć czasem wydaje się, że nikt nie panuje nad startami.

Skoki do wody

Początek, bezpieczne usytuowanie pontonu i siebie w nim nie jest proste, ze względu na silny strumień wody. Młodszym nikt nie pomaga co kończy się często zbyt wczesnym odjazdem pontonu lub wywrotką na samym starcie. Nikt się jednak nie poddaje i kto tylko złapie pojedynczy lub podwójny ponton zmierza alejką na start.

Gdy już zjeżdżania będziemy mieli na chwilę dojść może skoczyć do głębokiej wody. Chętnych na sprawdzenie się z trzech poziomów nie brakuje. Nad skoczkami kontrolę sprawuje ratownik pilnując by nikt nikomu nie skoczył na głowę. Style zupełnie dowolne, od skoku na nogi, bombę bo przewroty i pokazowe skoki na główkę.

Baseny termalne Demjén

Restauracja na basenach termalnych w Demjen
Restauracja na basenach Demjen Termal

Demjén Thermal Völgy to nie tylko wygrzewanie się na darmowych leżakach. To przede wszystkim baseny termalne z leczniczą wodą. Nie tylko te ciągnące się w jaskiniach, z siedziskami, stolikami do szachów czy nawet drink barem. Kto woli świeże powietrze posiedzi sobie na zewnątrz, a przy odrobinie szczęścia skorzysta z bąbelków i innych ciśnieniowych atrakcji.
Gastronomi i sanitariaty

Po ostatniej wizycie w Demjén Thermal do restauracji szliśmy w ciemno, pewni, że będzie można zjeść to co ostatnio. Tymczasem okazało się, że menu jest bardzo ubogie. O pizzy można tylko pomarzyć. Kilka dań na bazie mięso (kotlety drobiowe, kebab) i frytki. Ogólnie wybór naprawdę niewielki. Udaje się zaspokoić podstawowy głód, rekompensując sobie lodami i dobrą kawą ze stoiska na zewnętrznych basenach.

Zobacz w film o Demjen Termal

W kwestii toalet nie można mieć zastrzeżeń. Wszystkie dostępne są utrzymane, niezniszczone, dobrze zaopatrzone w co trzeba. W czasach zakazów, obostrzeń trzeba cieszyć się każdą chwilą, która umożliwia nam przebywanie na wolnej przestrzeni, daje możliwość wypoczynku i relaksu tak jak lubimy. Kwestie higieny przy tym są sprawą priorytetową. Demjen Thermal podchodzi do tych spraw z należytą powagą.
Czas mija szybko, czy to na wewnętrznych czy zewnętrznych basenach w demjeneckiej dolinie. Do wyjścia zbieramy się bez pośpiechu. Dzięki jaskiniom baseny termalne w Demjen nabrały atrakcyjności. Wspomnienia z pierwszej wizyty dawno przyćmiły te świeże z ostatnich lat. Będąc w Egerze na kilka dni warto zajrzeć również do Demjen Thermal Volgy Spa & Aqua Park.


Demjén Thermal Völgy Spa & Aqua Park, Demjén, Węgry, sierpień 2021 r.

zdjęcia: źródło własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.