Dolina Pięknej Pani 2015 W Egerze

Węgry to nie Dalmacja czy inna kraina południowej Europy, z domami z kamienia i czerwoną dachówką. Szczyci się jednak taki miejscami, że będąc tam raz, nie sposób wracać znów. Do nich śmiało zaliczyć można Szépasszony-völgy czyli Dolinę Pięknej Pani w Eger. Co w niej takiego niezwykłego?

U podnóża Gór Bukowych znajduje się kraina pełna winnic. Od lat to ostatni postój naszych wakacyjnych podróży. Przyjeżdżamy, kwaterujemy się i wieczorem wychodzimy na degustacje.

Dolina Piękne Pani winnica 5, Eger
Dolina Pięknej Pani w Egerze, winnica nr 5

Przejść kilkanaście winnic, w każdej z nich spróbować proponowanych odmian. Wiedzieć trzeba, że tam, w tym niezwykłym miejscu, wszystkie wina smakują inaczej niż po przyjeździe do domu. Po testingu zapamiętujemy te kilka najlepszych. Wracamy, niekoniecznie tego samego dnia, do winnic, które zapamiętaliśmy najlepiej i wybieramy te najlepsze z najlepszych.

Ten region charakteryzuje się wieloma odmianami winorośli. Nie znajdziecie tu jednak win półwytrawnych. W naszym przypadku celujemy w półsłodkie. Jest w czym wybierać. Będąc tam nie trudno stracić dystans. Klimat wnętrz też robi swoje. Zostajemy zaczarowani i ostatecznie może być trudno z wyborem. Będąc po raz kolejny sprawdzamy wpierw te miejsca, które podczas ostatnich wizyt okazały się najlepsze.

Wino czerwone Medina

Dolina Pięknej Pani w Egerzz
Dolina Pięknej Pani w Egerze, winnica nr 6

Przy wjeździe do Egeru od strony autostrady M3 warto zatrzymać się przy winnicach umiejscowionych po prawej stronie drogi. To właśnie tu, a nie w Szépasszony-völgy pod numerem 65 zaopatruje się w najlepsze czerwone wino.

Odmiana Medina z winiarni Gönczi Borászat to najlepsze półsłodkie wino, którego zapasy zabieramy z sobą. Co ciekawe, odwiedzając to miejsce w 2014 roku i próbując wina z 2013 roku byliśmy rozczarowani. Jednak rocznik rocznikowi nie równy. W winiarstwie sprawdza się to najlepiej. Wino z 2014 roku znów posiada swoją klasę. Potwierdzają to goście, pełni zachwytu gdy częstujemy ich w domu.

Eger winorośla
Winorośla w okolicach Egeru

Wino białe Egri Muskotály

Nieprzerwanie, odkąd pierwszy raz odwiedziliśmy Dolinę Pięknej Pani, najlepsze białe wino zakupujemy w winnicy nr 19. Winiarnia Hagymási Winery oferuje wino Egri Muskotály. Pełny, przyjemny owocowy bukiet. W odpowiedniej temperaturze nadaje smak i ton długim jesiennym wieczorom.

Egri Korona Borház

Blisko Egeru mieści się jeszcze jedno wyjątkowe miejsce. Winiarnia Egri Korona Borház. Na miejscu znajdziecie hotel, domki letniskowe, restauracje. Zakupicie wina produkowane w tym miejsc w atrakcyjnych cenach i kuszących promocjach.

Winnica Egri Korona Borhaz
Winnica Egri Korona Borhaz w Demjen

Będąc na miejscu nie sposób odnieść wrażenie, że jesteśmy na ranczo gdzie cisza wokół podpowiada, że wszyscy zbierają bawełnę. Otaczające dookoła winorośle szybko uświadamia, że jesteśmy wciąż na Węgrzech. Niezwykłe miejsce, obowiązkowy punkt do odwiedzenia.

Myślę czasami co komuś, kto był we Włoszech, albo jeszcze lepiej we Francji, po takim węgierskim Egerze? Można kochać winiarskie krainy wspomnianych państw. Coś jednak przyciąga do bratanków. Dobre samopoczucie, jak u siebie w domu. W połączeniu ze smakiem wina to miejsce o własnym uroku, klimatyczne i silne swym charakterem. Zrozumiecie na miejscu.


Dolina Pięknej Pani (Szépasszony-völgy), Eger, Węgry, sierpień 2015
zdjęcie: źródło własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.