Istra Premium Camping Resort Funtana

Chorwacja wita nas ulewą. Zapamiętaliśmy deszcz w tym kraju jako intensywne, przelotne i stosunkowo krótkie opady. Tym razem od samej granicy ze Słowenią aż do Istra Premium Camping Resort w miejscowości Funtana pada bez przerwy. Potwierdzamy w recepcji naszą rezerwację. Jest po 9, nasza parcele zwolni się w południe. Część naszej ekipy wykorzystuje ten czas na zapoznanie się z interaktywnymi atrakcjami. Ja, po całonocnej podróży wracam do samochodu, na krótką drzemkę. Kiedy się budzę deszcz już nie pada.

Rezerwacja online na Camping Adriatyc

Po obejrzeniu kilkunastu filmów z opiniami i prezentacjami Istra Premium Camping Resort w 2022 roku był to nasz pierwszy cel. Niestety w wysokim sezonie zdobycie parceli na tym pięciogwiazdkowym kempingu graniczy z cudem. Po długiej podróży i wizycie na recepcji, zostaliśmy zaproszeni za rok. Trochę zawiedzeni ruszyliśmy dalej by ostatecznie spędzić pobyt na Chorwacji na kempingu Lanterna Premium Resort w miejscowości Tar.

Gdy zbliżał się czas wakacji 2023 postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia i ponownie ruszyć w kierunku Istra Premium Camping Resort. Wcześniej jednak dokonaliśmy rezerwacji na stronie właściciela kempingu Valamar – camping-adriatic.com. Na początku kwietnia wypełniłem formularz, po otrzymaniu potwierdzenia opłaciłem zaliczkę w wysokości 50 EURO. To nie wielka cena za poczucie komfortu, że nie odejdziecie z kwitkiem od okienka.

Na etapie rezerwacji parceli nie macie możliwości jej wyboru. Na przesłane do Valamar zapytanie otrzymacie odpowiedź, że to pracownik kempingu w trakcie check in wskaże wam wybrane miejsce. Tym samym nie ma możliwości nawet na miejscu wybrania sobie jednej chociaż z dwóch czy trzech parcel. Meldujecie się, dostajecie specjalny blankiet z numerem waszego miejsca, podajcie numer rejestracyjny pojazdu, wszyscy dostają paski, które upoważniają do wejścia na baseny i aquapark oraz pozwalają na dokonywanie płatności w barach i innych punktach handlowych.

Parcele na Istra Premium Camping Resort

Jadąc latem na kemping w kierunku południowej Europy zakładamy, że większość pobytu towarzyszyć będzie nam wysoka temperatura. Jeżeli w podróż do Chorwacji wybieramy się z przyczepą lub kamperem, które mają zainstalowaną klimatyzacje w zasadzie nie ma problemu. Dla osób zabierających z sobą namiot, cień jest istotnym wyznacznikiem, który wpływa na samopoczucie podczas wypoczynku.

Zdobycie wolnej parceli w trakcie sezonu to jedno. Druga sprawa to wspomniany cień. Niezależnie czy rezerwujecie online miejsce na kempingu czy przyjeżdżacie w ciemno pytając o wolną parcelę na miejscu, nie macie bezpośredniego wpływu co i jak zacienione zostanie wam przyznane. Jeżeli obsługa da wam wybór dwóch – trzech parcel do wyboru, wtedy przysłużyć możecie się komfortowi pobytu. Taka opcja odpada w wysokim sezonie na Istra Premium Camping Resort. Tu przydzielone jest odgórnie miejsce, którego wyznacznikiem jest długość waszego pobytu.

Kiedy po załatwieniu wszystkich formalności meldunkowych dostajemy numer parceli ruszamy pieszo by ją sprawdzić. Niby jesteśmy zabezpieczeni naszym zestawem płacht UV, ale co drzewa to drzewa. Mijamy pierwszą część parceli, dziękując w duchu, że to jeszcze nie tutaj. Druga część strefy Marina Comfort położona jest już wśród wysokich drzew. Tu choć przez część dnia skryć będzie można się przed promieniami słońca.

Strefa Marina Comfort

Gdy wjeżdżamy na teren kempingu temperatura nad Istra Premium Camping Resort głębia się jeszcze chmury. Postanawiamy czym prędzej rozłożyć namiot. Kiedy sytuacja jest już niemal opanowana wychodzi słońce. Nim skończymy napinać i naciągać linki namiotu daje już mocno o sobie znać. Być może gdybyśmy mieli choć trochę nadziei, że tak będzie dalibyśmy więcej czasu na odparowanie wilgoci.

Niestety jedynym budzącym zastrzeżenie elementem co do wysokiej jakości kempingu było podłoże parceli. W strefie Strefa Marina Comfort poszczególne działki są w granicach 80 – 100 m2. Oddziela je żywopłot, z reguły ma on wysokość 50 cm. Na każdej parceli wyznaczone jest rekomendowane miejsc do samochód. Pozostała część podsypana jest drobnymi kamieniami. Niestety jest go jak na lekarstwo. Pomimo, że Istra Premium Camping Resort dopieszczony jest w każdym calu, to o tą jedną rzecz niezbyt zadbano.

Ziemia na Istrii jest dosyć specyficzna. Oprócz jej charakterystycznego czerwonego koloru potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Szczególnie po ulewie, wilgotna lepi się do wszystkiego, a co gorsza jest trudna w usunięciu nawet po wyschnięciu. Wiedzieliśmy o tym z relacji innych gości nie tylko z tego kempingu. Budzący w tym względzie największe zastrzeżenia kemping Laterna poradził sobie z tym problemem. Na Istra odnosi się wrażenie, że strefa parceli to rzecz mało istotna, a zdecydowanie większy priorytet na komfort kładzie się przy mobile home lub namiotach glampingowych.

Parcele na Marina Comfort

Jeżeli od lat jeździcie na kemping to zgodzicie się zapewne z teorią, że warto zabrać z sobą specjalne podłogi. Rozłożenie ich pod namiotem oraz w części gdzie poruszacie się najczęściej eliminuje sporą część zabrudzeń, wnoszenia ziemi do środka namiotu. Gdy rozejrzycie się po kempingu niemal przy każdej przyczepie lub kamperze zobaczycie specjalną matę – dywan. Warto przemyśleć i zastosować ją u siebie.

Zabezpiecza też podłogi namiotu, rozłożony choćby na drobnych kamieniach może szybko się uszkodzić. Na przydzielonej parceli B114 nawierzchnia z kamieni pokryta jest w połowie. Reszta to gliniasta ziemia. Tak wygląda większość miejsc w strefie Marina Comfort. W trakcie naszego pobytu na Istra Premium Camping Resort deszczu było już niewiele i sytuację dało się jakość przeżyć. Choć pod tym względem Istra ustępuje takim kempingom jak Strasko czy Lanterna.

Ułożenie parceli na kempingu Istra jest kaskadowe. Pomiędzy rzędami przebiegają szutrowe ścieżki. Kostką brukową wyłożone są jedynie drogi dojazdowe. Dla osób zameldowanych bardziej w głąb danego rzędu i poruszających się hulajnogami jest to pewien dyskomfort. Jedynym wytłumaczeniem może być spływ deszczowej wody, która szybciej wsiąka w ścieżkę niż miała by z brukowanej drogi wpłynąć i zalać parcele.

Parcela B114

Istra Premium Camping Resort parcela B114
Istra parcela B114

Wszystko da się rozwiązać, także odpływ wody, czego doskonałym przykładem może być kemping Strasko. Wracając do naszej parcela B114 to pierwsza wyznaczona w przed ostatnim rzędzie, położona blisko sanitariatów. Wszystkie parcele posiadają przyłącze do prądu (gniazdo CEE, warto zabrać z sobą adapter przejściowy) oraz wody. Dla przyczep i kamperów dodatkowych udogodnieniem jest odpływ szarej wody.

Na parceli B114 słońce wita nas od poranka. Mając zestaw płacht UV zabezpieczamy nasz biwak przed promieniami. Dzięki czemu oprócz drzew mamy dodatkowy cień. Nasz główny namiot Quechua Air Second 4.1 posiada funkcję flash & black, która ogranicza temperaturę w środku sypialni. System sprawdza się i tym razem chociaż w trakcie pobytu na kempingu tak naprawdę jedynie śpimy w nim i przechowujemy rzeczy. Większość dnia spędzamy poza parcelą lub przed namiotem korzystając z wyposażenia jakie przywozimy z sobą i umieszczamy wewnątrz przedsionka Quechua Arpenaz Base.

Na Istra Premium Camping Resort problemem może być woda, szczególnie ta płynąca z przyłączy na parcelach. Gotując ją szybko przekonamy się, że jest bardzo twarda. Wnętrze elektrycznego czajnika szybko robi się białe. My do picia kupujemy siedmiolitrowe baniaki z wodą, którą napełniamy specjalny zbiornik z kranem. Zauważyłem, że wielu gości nie wpina swoich przyczep i kamperów się bezpośrednio do przyłącza. Czy na ich decyzję wpływa słaba jakość wody i obawa przed zanieczyszczeniem swoich dopływów?

Sanitariaty na Istra Premium Camping Resort

Wydaje się, że pięć gwiazdek oznacza, że mamy wszystko pod ręką i to w najlepszej jakości. Czego nie znaleźliśmy ich na Istra Premium Camping Resort? Nie było lodówek i miejsca do prasowania. Nie wybrzydzamy, wymieniamy tylko to co już spotkaliśmy na innych kempingach. Osobiście nigdy nie korzystaliśmy z nich posiadając własne chłodziarki, a nawet mini żelazko, które na Istra nie przyjechało z nami. I słusznie, bo obyło się i tym razem bez potrzeby prasowania.

To co ma Istra Premium Camping Resort czego nigdzie indziej nie spotkaliśmy to między innymi sanitariaty. Poszczególne kabiny zarówno toalet jak i pryszniców nie są wydzielone cienką płytą. Każda to wydzielone pomieszczenie. W przypadku natrysków składająca się z oddzielnego przedsionka, gdzie swobodnie możemy się rozebrać i mamy gwarancje, że lecąca woda nie zaleje nam ubrań.

Czystość wydaje się sprawą oczywistą. Trzeba mieć jednak na uwadze, że serwis pracuje od godziny szóstej. Około ósmej potrafią zablokować dostęp do wszystkich toalet. Przez większą część dnia utrzymują porządek. Od późnych godzin popołudniowych zaczyna się drobna loteria, gdzie na jakość sanitariatów wpływ mają już sami gości. Ci, pomimo że przebywają na pięciogwiazdkowym kempingu nie zawsze mają poczucie konieczności pozostawienia po sobie miejsca w stanie jakim go zastali.

Zmywarki i pralnie

Istra Premium Camping Resort pomyślał o najmłodszych gościach, udostępniając dla nich specjalne strefy toalet oraz pryszniców. Dzieci mogą uczyć się w ten sposób samodzielności, jedynie pod okiem dorosłych zadbać o swoją higienę. Kiedy zaś rodzice korzystają z sanitariatów najmłodsze pociechy mogą zaczekać na nie na mini placu zabaw. Podobnie rzecz ma się gdy wraz z dorosłymi przyjdą zmywać naczynia czy zrobić pranie.

W przypadku zmywania jak i prania do dyspozycji mamy dwie opcje: standardową i komfort. Pierwsza oznacza skorzystanie z umywalek i z własnym płynem do naczyń pod bieżącą wodą zmywamy naczynia. Druga, luksusowa opcja to wrzucenie wszystkiego do… zmywarki. Za kilka EURO możecie pozbawić się czegoś co jest częścią pobytu na kempingu. Podobnie z praniem brudnych rzeczy.

Jak nie trudno się domyśleć do dyspozycji mamy specjalne umywalki (z tarką, to dla nas nowość i wielki plus dla kempingu) lub podarować sobie odrobinę komfortu i włożyć wszystko do pralki elektrycznej. Nie brakuje też suszarki. Za tą opcję oczywiście też trzeba zapłacić. Można rzecz, że szkoda marnować czas na ręczne zmywanie i pranie, to sprawa osobistego wyboru i potrzeb.

Pięcio gwiazdkowy kemping Istra

Co wyznacza, że kemping posiada określoną liczbę gwiazdek? Musi spełniać odpowiednie standardy. Będąc kolejny rok z rzędu na kempingu klasy premium stwierdzam, że kolejne gwiazdki nie wiele mają już wspólnego z samymi parcelami. To, na co mogą liczyć przyjeżdżający z przyczepą, kamperem czy namiotem to wysoki standard sanitariatów. Oczywiście w pobyt zapewnia dostęp do wszystkich atrakcji kempingu. Rzecz w tym, że standardowe formy pobytu na kempingu wypierają inne formy nocowania. Będąc na kempingach w Chorwacji dostrzega się trend idący w kierunku mobile home oraz namiotów glampingowych.

Istra Premium Camping Resort poza parcelami jest dopieszczony w każdym calu. Bujna roślinność, intensywne kolory, dbałość o czystość, wykończenie każdego elementu, dopracowanie najmniejszych szczegółów robi ogromne wrażenie. Jeżeli nie planujemy niczego więcej niż tylko pobyt na kempingu to mamy gwarancje pełnego wypoczynku. Kemping gwarantuje szereg atrakcji, dostęp do zróżnicowanych plaż z krystalicznie czystą wodą. Są restauracje, punkty handlowe, kupimy świeże pieczywo, warzywa i owoce oraz wszystkie rzeczy pierwszej potrzeby.

Niedaleko kempingu mieści się duży sklep sieci plodini. Jeżeli czegoś brakuje w kempingowym sklepie to tam powinniście uzupełnić wszystkie zapasy. Dodajmy za dużo niższe ceny. Dla żeglarzy jest marina, możecie zwodować tutaj własną łódź lub wypożyczyć ją na miejscu.

Pobyt na Istra Premium Camping Resort

Patrząc okiem obserwatora kemping Istra Premium Camping Resort wydaje się idealny, dopieszczony w każdym calu. Brak, na przykład w postaci większego sklepu spożywczego, można wytłumaczyć brakiem potrzeby, kto potrzebuje zrobić większe zakupy ma wspomniany plodini, drobniejsze rzeczy kupimy w punktach handlowych. Wszystko wydaje się przemyślane, dostosowane, tak aby pobyt na tym luksusowym kempingu był wyjątkowym przeżyciem.

Krab maskotka kempingu Istra
Krab maskotka kempingu Istra

Nasza decyzja o pobycie na kempingu Istra podyktowana była ciekawością. Po wielu opiniach jakie usłyszeliśmy i zobaczyliśmy, chcieliśmy sprawdzić i poczuć ten klimat. Może rzeczywistość nie przerosła wszystkich oczekiwań, choćby same parcele, to trzeba przyznać, że ten kemping jest wyjątkowy dla gości. Dbałość o szczegóły, poziom atrakcji, świetny aquapark i baseny dla najmłodszych, mini golf i wiele wiele przeróżnych pozytywnych wrażeń.

Na Istra Premium Camping Resort spędziliśmy całe dwa tygodnie. Kemping był naszą bazą, do której wracaliśmy po całodniowej wycieczkach po Istrii. Dni relaksu, odprężenia i nabrania sił na kolejny wyjazd. Sprawdził się doskonale, pod względem lokalizacji, warunków, poziomu obsługi. Decyzja o rezerwacji to także akceptacja kosztów. Nawet cena parceli w sezonie nie należy do tanich. Ważne aby w trakcie wymeldowania być zadowolonym. My byliśmy w pełni.

___

Zakamarki Świata

Lokalizacja: Istra Premium Camping Resort, Grgeti 35, 52452, Funtana, Chorwacja

Zdjęcia: źródło własne, lipiec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.