Eger

Miasto Eger to jedno z ulubionych miejsc odwiedzanych przez Polaków na Węgrzech. Wydaje się, że tylko Hajdúszoboszló jest popularniejsze. Polak Węgier dwa bratanki i winem nie pogardzą. Słynna, urokliwa Dolina Pięknej Pani, której uzupełnieniem są lokalne winnice. Po obfitym śniadaniu można zrelaksować się na miejskich kąpielisku Eger Termalfürdő lub wybrać się do sąsiednich miejscowości Demjéni Termál Völgy czy Saliris Resort Spa w Egerszalók.

Sam Eger oprócz wina i basenów termalnych ma do zaoferowania uroczą starówkę, która w ostatnich latach przeszła gruntowny remont nawierzchni. Efekt? Wystarczy stanąć ma ryneczku i rozejrzeć się dookoła. Na starówkę prowadzą z jednej strony urokliwe uliczki przy których znajdziecie kafejki, sklepy z winami lub pamiątkami. Z drugiej zaś strony dotrzecie do starego rynku ulicami otoczonymi murami z niedawnej komunistycznej epoki, pozbawionymi wszelkiego gustu.

Pomnik muzyka, Eger

Eger pomnik muzyka
Eger pomnik muzyka

To cecha charakterystyczna węgierskich miast, nikt nie przejmował się zbytnio estetyką czy dbałością o zabytki. Pomiędzy nie wmurowując formy, które nie miały wyglądać, a służyć. Najlepszym przykładem w Egerze jest dom towarowy na przeciw kościoła św. Antoniego z Padwy. Budynek sklepu domurowany jest do ciągu kamienic. W Egerze warto poświęcić czas na odwiedzenie Muzeum Historii mieszczącego się w murach zamku ma wzgórzu. Wybierając się na spacer warto też zobaczyć Minaret oraz Bazylikę.

Niezależnie od miejsca waszego noclegi możecie wybrać się ma przejażdżkę elektrycznym busikiem lub spalinową lokomotywą, które przewiozą was po okolicy. Nitka trasy wiedzie tuż przy zabytkach, zaczyna się (lub kończy) tuż przy wejściu na basenie Eger Termalfürdő i prowadzi (lub zaczyna) w Szépasszony-völgy czyli Dolinie Pięknej Pani.

Eger ma też swoją nowocześniejszą stronę, z marketami, wysokimi wieżowcami. Tam do niedawna można było zaopatrzyć się w prowiant czy inne niezbędne rzeczy. Obecnie zakupy można wygodnie zrobić w lidlu przy wjeździe do Egeru drogą 25 od strony autostrady M3. Jeżeli nie co roku to z małą przerwą wracamy do Egeru, odwiedzamy ulubione zakątki i miejsca, degustujemy skarby natury z Szépasszony-völgy i najczęściej wyjeżdżamy kończąc tym samym nasz letni wypoczynek na Węgrzech.

___

Pobyt w Eger, Węgry, lipiec 2019

zdjęcia: źródło własnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.