We wsi Rytro byłem już dwukrotnie, dokładnie to w mieszczącym się tam hotelu Perła Południa tuż przy stoku narciarskim Ryterski. Pozytywne wrażenia sprawiły, że podczas pobytu w Mszanie Dolnej postanowiliśmy odwiedzić miejsce aby sprawdzić warunki i ofertę ferii zimowych. Ostateczne plan został zrealizowany w innym miejscu. Wyjeżdżając z hotelu, kierując się na drogę 87 dostrzegam na wieżę zamku. Zamek Rytro położony jest na malowniczym wzgórzu, zwycięża pokusa podjechania i odwiedzenia tego historycznego miejsca.
Zamek w Rytrze
Na miejscu dowiecie się więcej co można dziś robić lub czego nie wolno. Innymi słowy, doszukałem się regulaminu ruin zamku w Rytrze. Co zaś do historii miejsca to niewiele doszukałem się z książek jakie posiadam o zamkach w Polsce. Internetu też nikt w sposób wyczerpujący nie uzupełnił, bo i nie za bardzo było czym. Wieść niesie, że wieże ze wzgórza dostrzegano już w XII w. Inni zaś są zdania, że budowla powstała około XIII i XIV wieku. Historyczne dokumenty mówią o pobieraniu cła pod jego murami. Wiek późnij służył starostom sądeckim, a około XVII notuje się go jako ruiny.
Do zamku dotrzeć można oznakowana ścieżką prowadzącą przez Popradzki Park Narodowy. Przy jej znaku można zaparkować samochód. Podejście jest dosyć stromę, kamieniste, zimową porą trzeba szczególnie uważać by się nie pośliznąć. Ruiny są zabezpieczone, przy stromych i na wyższych kondygnacjach zamontowano barierki. Z murów zamku w Rytrze rozpościera się widok na okolicę, malownicze wsie ciągnące się wzdłuż rzeki Poprad.
Po obejściu murów, powoli kierujemy się do zejścia. Chociaż zamek jest malowniczo położony, to nie tylko brak mu historycznego rysu, który działa jak magnes na turystów. Nie kusi też okolica, a sam Zamek w Rytrze może być lokalną atrakcją dla tych, którzy przyjeżdżają na dłużej do Perły Południa. My raczej nie zatęsknimy za tym miejscem i jeżeli przyjdzie mi tu przyjechać to znów będzie to pewnie powód zawodowy.
Ruiny zamku w Rytrze, styczeń 2022 r.