Zakamarki Świata

Wspomnienia z podróży po Świecie i Polsce opinie o hotelach, kempingach, restauracjach, aquparkach, zabytkach. Zapraszamy do lektury.

PolskaZabytki

Muzeum Miasta Łódź

Muzeum Miasta Łódź

Przechodząc pomiędzy Manufakturą, a ulicą Piotrkowską nie sposób zauważyć pałac, w którym mieszkał swego czasu Izrael Poznański, łódzki król bawełny. Nie trudno domyślić się, że wiodło się przedsiębiorcy skutkiem czego była niniejsza rezydencja. Przyglądając się z rogu ulic Ogrodowej i Zachodniej budynkowi robi on ogromne wrażenie. Nie da się ukryć, że to jeden z najbardziej atrakcyjnych zabytków w mieście. Funkcjonuje w nim Muzeum Miasta Łódź.

Pałac Izraela Poznańskiego

Muzeum Miasta Łódź
Muzeum Miasta Łódź

Podwaliny pod prowadzenie działalności w branży włókienniczej położył ojciec Izraela Poznańskiego. Pan Kalman Poznański kiedy urodził się syn przeprowadził się wraz z rodziną z Aleksandrowa Łódzkiego do Łodzi. Na miejscu załatwił odpowiednie formalności i nabył prawa do prowadzenia firmy handlowej. Interes szedł na tyle dobrze, że niebawem biznesmen wybudował kamienicę przy okazji dalej rozwijając swój biznes. W tych warunkach wychowywał się Izrael, ucząc się fachu. W połowie XIX wieku przejął interes ojca.

Od tamtej pory rozwijał swoja działalność, dynamicznie pnąc się na szczyt zarządców i właścicieli fabrycznych w Łodzi. Uchodził za bezwzględnego dyrektora, wyzyskiwał zatrudnionych, karząc ich przy każdej okazji. Z początkiem XX wieku pracowało u niego przeszło sześć tysięcy ludzi. Dobre serce okazał już w późniejszych latach swojego życie, głównie łożąc datki na wszelkie inicjatywy i inwestycje czynione w mieście.

W 1877 roku Izrael Poznański kupił kamienicę położoną przy ulicy Ogrodowej. Szybko zmieniła się ona w budowę, której efektem był efektowny pałac, w którym dziś mieście się Muzeum Miasta Łódź. Koniec prac związanych z rezydencją zakończono już po śmierci biznesmena. W okresie międzywojennym w budynku funkcjonował Urząd Wojewódzki. Rozwój Muzeum Miasta Łodzi rozpoczęto w latach siedemdziesiątych XX wieku. Sam budynek posiada status pomnika historii .

Zwiedzanie Muzeum Miasta Łódź

Łódź jest miastem niezwykle różnorodnym. Nie można się w nim nudzić. Jeżeli ktoś zastanawia się. Jeżeli ktoś wcześniej odwiedził Muzeum Fabryki w Łodzi to idealnym uzupełnieniem będzie właśnie odwiedzenie Muzeum Miasta Łódź. Po zakupie biletów przechodzimy przez wielkie pomieszczenia i komnaty, w którym przygotowano wystawy stałe oraz tematyczne. Na samym początku już duże wrażenie robi Sala Lustrzana.

Organizowano w nich wszelkie przyjęcia firmowe oraz uroczystości rodzinne familii Poznańskich. Pomieszczenie jest w dużej mierze rekonstrukcją wykonaną z końcem XX wieku na podstawie zachowanych zdjęć. Sala Lustrzana zachowała do dziś swój charakter kulturowy. Odbywają się w niej koncerty oraz wykłady organizowane przez zarządców Muzeum Miasta Łódź. Z przestrzeni publicznej przechodzimy do przestrzeni prywatnej.

Prywatna łazienka przy sypialni, pewnie jedna z wielu jakie były tu dostępne. Uważne oko dojrzy elementy dawnej garderoby oraz przybory z jakich wówczas korzystano. Wystawy posiadają interaktywne elementy. Całość można zwiedzać z audio przewodnikiem po zeskanowaniu dostępnego kodu za pośrednictwem swojego telefonu. Wystawy stałe Muzeum Miasta Łódź nawiązują do życia sławnych mieszkańców miasta.

Słynni Łodzianie

Możemy zobaczyć ekspozycje gabinetów Marka Edelmana, Jan Karskiego, Artura Rubinsteina, Julian Tuwim. O ile pierwsze dwie postacie mogą niewiele mówić zwykłemu zjadaczowi chleba. Oglądamy je skupiając się głównie na wystroju wnętrz. Większą uwagę zwraca gabinet słynnego kompozytora i pianisty. Możemy zobaczyć między innymi nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oskar, którego wręczono za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny pt. L’Amour de la vie – Artur Rubinstein.

Najbardziej sławnym łodzianinem, którego spotkamy w Muzeum Miasta Łódź jest poeta Julian Tuwim. Jego twórczość charakteryzowała się inteligentnym, specyficznym poczuciem humory. Nieśmiertelne stały się jego tekst, jak wiersz Do prostego człowieka, Rzepka, czy najsłynniejsza Lokomotywa. Choć ciemną strona poety były jego poglądy polityczne i obustronna przychylność do władz komunistycznych mimo wszystko dobrze, że miasto nie zapomniało o nim. Przetrwała twórczość Juliana Tuwima, która uczy i bawi po dziś dzień.

Rodowód Łodzi

W Muzeum Miasta Łódź nie może zabraknąć nawiązań do źródła głównego rozwoju. Na podstawie rekwizytów można zobaczyć historię miasta, powstawanie potęgi zagłębia włókienniczego. W jednej z sal emitowany jest film poświęcony temu tematowi. Warto zatrzymać się, znaleźć miejsce i zobaczyć jak powstawały kolejne ulice, domy, później kamienice, które dziś stanowią znaczącą część łódzkiej metropolii.

Fontanna w Pałacu Izraela Poznańskiego
Fontanna w Pałacu Izraela Poznańskiego

Rozwój przemysłu, możliwość zdobycia źródeł utrzymania, choćby w najgorszych warunkach pracy przyciągała do miasta przyjezdnych. Do rodowitych Łodzian dołączyła ludność żydowska, osadnicy z Zachodu i Rosji. Różne obyczaje i religie były składnikami do tworzenia społeczności, która oprócz wyodrębnionych obiektów kultu religijnego, mniej lub bardziej integrowały się z sobą.

Dzięki majętności i prawom własności miasto kojarzyć może się główne z większością ludności Żydowskiej. Całą historię, skupioną na XX wieku, oddaje wystawa w Muzeum Miasta Łódź. Wystrój oraz ekspozycja stanowią ciekawą podróży w przeszłość. Jak się okazuje nie tak daleką jakby się mogło wydawać. Po zwiedzeniu wnętrz i obejrzeniu wystaw możemy przenieść się na zewnątrz.

Ogród spacerowy

Ogród spacerowy Muzeum Miast Łódź
Ogród spacerowy Muzeum Miast Łódź

Tuż przy pałacu Izrael Poznańskiego stworzono ogród, w którym odpoczywał właściciel wraz z rodziną. Obok bujnej zieleni, kolorowych kwiatów, uwagę zwraca fontanna usytuowana w centralnym miejscu ogrodu. Jesteśmy w Muzeum Miasta Łódź pod wieczór. Po za nami w ogrodzie spacerowym nie ma nikogo. Za wysokim młotem i murem tętni życie Manufaktury.

Pałac Izraela Poznańskiego to najładniejszy budynek w Łodzi jaki widzieliśmy w trakcie naszego pobytu w mieści. Jego piękno można podziwiać z ulicy, warto jednak pójść dalej, wejść do środka, zobaczyć wystawy, pójść na spacer po ogrodzie. Kolejna odmienna część do ciekawej różnorodnej historii Łodzi.

___

Zakamarki Świata

Lokalizacja: Muzeum Miasta Łodzi, Ogrodowa 15, 91-065 Łódź

Zdjęcia: źródło własne, wrzesień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.