Manufaktura Łódź

To było prawie dwadzieścia lat temu, mieszkałem wtedy w Warszawie i pracowałem w firmie zajmującej się wyposażeniem sklepów. Dostarczaliśmy meble głównie do sklepów sieciowych. Dokładnie w tym samym czasie otwierała się galeria handlowa Manufaktura Łódź. Koledzy o koleżanki byli pod ogromnym wrażeniem powstałego kompleksu z restauracjami oraz większymi i mniejszymi sklepami. Każdy kto przyjeżdża do Łodzi co najmniej raz był odwiedzić to miejsce. Robi ono naprawdę duże wrażenie.

Historia Manufaktury

Kto zna historię polski, nawet tylko tą z początku XX wieku, ten wie, że miasto Łódź było zagłębiem włókienniczym. Powstały tutaj ogromne fabryki, które zajmowały się wytwarzaniem materiałów. Manufaktura należała do jednego z największych bossów włókienniczych tamtych czasów. Izrael Poznański wybudował fabrykę, w której znajdowała się cześć produkcyjna i zaplecze maszynowe. Tkano, przędzono, wybielano, uszlachetniano tkaninę, barwiono, drukowano i wykańczano.

Galeria Manufaktura Łódź
Galeria Manufaktura

W początkowej fazie powstania Manufaktura Łódź sprowadzała maszyny z zagranicy. Szybko okazało się jednak, że ich serwis jest wysoce nieopłacalny. Powstał więc kompleks budowy i naprawy maszyn na miejscu. Zmniejszyło to przestoje, przy jednoczesnym wzroście produkcji tkanin. Na miejscu była też zawsze gotowa do działania straż pożarna. W fabryce takiej jak Manufaktura nie trudno było o pożar. Liczył się więc czas, każda minuta na jego ugaszenie i zapobieżenie rozprzestrzenianiu.

Manufaktura Łódź posiadała własną bocznicę kolejową. Obok fabryki wybudowano również mieszkania dla robotników. Ich los uzależniony był jednak od szczęścia. Tragedia, wypadek w czasie pracy, trwałe kalectwo kończyło się z dostępem do źródła utrzymania, dachu nad głową. W czasie II wojny światowej obiektem zarządzali Niemcy produkując tu specjalne tkaniny i elementy na potrzeby lotnictwa. Po okupacji fabryka przeszła w ręce państwowe.

Galeria Manufaktura Łódź

Po upadku komunizmu nie wytrzymała konkurencji głównie z importem tanich tkanin z Chin i ostatecznie swój byt produkcyjny zakończyła w 1997 roku. Niemal dekadę miasto i mieszkańcy musieli czekać aby Manufaktura Łódź znów zaczęła tętnić prawdziwym życiem. W galerii handlowej znajdziemy sklepy wszystkich słynnych marek odzieżowych, jest też market budowlany.

Widok na Manufakturę
Widok na Manufakturę

Oprócz zakupów na terenie Manufaktura Łódź znajduje się szereg restauracji. Jest ich wiele, oferują kuchnie niemal z całego świata, na kieszeń każdego odwiedzającego to miejsce w Łodzi. Pięciopiętrowy budynek po przędzalni bawełny zaadoptowany został obecnie na luksusowy Vienna House Andel`s Łódź. Obok galerii znajduje się ogromny parking, z którego warto skorzystać nie tylko udając się na zakupy lub do restauracji znajdującej się w Manufakturze.

Oprócz restauracji w Manufakturze Łódź dostępne są wszystkie popularne fast foody. Zajmują one kawałek powierzchni wraca z całym zapleczem stolików i krzeseł. Tuż obok nich znajduje się sale do zabaw dla dzieci, szkółka wspinaczkowa i Experymentarium. Warto zajrzeć aby dowiedzieć czegoś nowego na podstawie możliwych do przeprowadzenia samodzielnie doświadczeń.

Muzeum Fabryki

Muzeum Fabryki w Manufaktura
Muzeum Fabryki

W jednej z części Manufaktura Łódź otwarto Muzeum Fabryki. Zachowanie został w niej eksponaty maszyn, można zobaczyć jak wyrabiano i wykańczano materiały nie tylko w manufakturze. Kupując bilet do dyspozycji zwiedzających jest przewodnik, która oprowadza większą grupę po obiekcie. Muzeum nie jest zbyt rozległe. Uwagę bardziej przyciąga opowiadana historia. Nam udało się usłyszeć wiele ciekawych anegdot związanych z Manufakturą Łódź i innymi fabrykami dostępnymi na terenie miasta.

Jeżeli historia Manufaktury i całego przemysłu włókienniczego nie za bardzo was interesuje to dodam, że dzięki zakupionemu biletowi możecie zobaczyć cały obiekt z góry. Po zwiedzaniu Muzeum Fabryki wchodzimy schodami na górę gdzie otwierają się przed nami drzwi wejściowe na dach budynku. Stąd odbywają się zjazd tyrolką. Nie korzystamy z atrakcji, chociaż w trakcie pobytu widzieliśmy śmiałków. My podziwiamy cały teren i jego bieżące zagospodarowanie. Jest naprawdę godne podziwu.

Manufaktura Łódź jest naszą stałą bazą postojową przez niemal cały czas pobytu w Łodzi. Stąd ruszamy w głąb miasta, na ulicę Piotrowską i jeszcze dalej. Cała galeria robi ogromne wrażenie, uroku nadaje jej wieczorna oświetlenie budynków i efektowne gra świateł i wody w fontannach połączona ze spokojną, relaksującą muzyką. Miejsce choć tłumnie oblegane, jest niemal punktem obowiązkowym Łodzi. Opinię zaś każdy wyrobi sobie sam.

___

Zakamarki Świata

Lokalizacja: Manufaktura Łódź, Drewnowska 58, 91-002 Łódź

Zdjęcia: źródło własne, wrzesień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.