Miasto Łódź

Nie powinno się zadawać pytania czy warto przyjechać do Łodzi. Atrakcji w mieście nie brakuje. Zadbano aby historia, to co po niej pozostało nabrało drugiego życia. Nie ma wątpliwości, że Łódź odniosła sukces pod tym względem. Stara czerwona cegła nabrała blasku. Byłe fabryki znów zapewniły się ludźmi. Jedni znaleźli w nich pracę, na cywilizowanych warunkach, inni rozrywkę. Nie samą Manufakturą żyją Łodzianie i przyjezdni. Jest coraz barwniejsza Piotrkowska, jest ciekawe Orientarium, są muzea i restauracje, do których zmierzają głodni z całego kraju.

Drogi w Łodzi

Wracając do początku tekstu i kwestii pytania, powinno ono raczej brzmieć czym przyjechać do Łodzi? O ile zabytkowe budynki są doskonale odrestaurowane, a większość kamienic została wyremontowana i ma odświeżone elewacje, o tyle większość dróg jest w remoncie. Ile to już trwa? Na pewno dłużej niż oddanie do użytku obwodnica miasta. Piętnaście lat temu, jadąc nad morze, w kierunku Zatoki Gdańskiej przejeżdżaliśmy przez Łódź. Staliśmy w korkach, na zwężeniach remontowanych dróg.

Plac Wolności w Łodzi
Plac Wolności w Łodzi

Jest wrzesień 2023, dalej nie ma asfaltu, torów, chodników. Przyjazd samochodem to z jednej strony udręka, z drugiej zaś najlepsza opcja aby okrężnymi drogami, ufając nieszczęsnym mapom google dojechać do wybranego celu. Hotele poza centrum Łodzi nie wydają najlepszą opcją jeżeli większość czasu w trakcie pobytu chcemy poświęcić na zwiedzanie. Przyjazd koleją, rezerwacja hotelu blisko Piotrkowskiej czy Manufaktury wiąże się z większymi kosztami.

Dalsze poruszanie się do wybór tramwajów, gdzie pamiętajmy, że tory też są w remoncie lub opcja druga komunikacja miejska. Tu wracamy do problemu z własnym samochodem. Nie jest łatwo dojechać do Muzeum Kinematogtafii lub ZOO w Łodzi. Za swoje niedogodności Łódź potrafi odwdzięczyć się tym co ma najlepsze. Kiedy drogi pokryje asfalt lub kostka będzie jeszcze ciekawiej. Dziś trzeba przymknąć na to oko, uważać żeby nie potknąć się na rozkopanym chodniku gdy z uniesioną głową podziwiać będziemy ładną architekturę miasta.

Najlepsza pizza w Łodzi

Spacery pobudzają apetyt. W trakcie naszych wędrówek po Łodzi wydawało się, że wszystkie drogi w Łodzi prowadzą do Manufaktury. Nieco zmęczeni i głodni nie umiemy zdecydować się dokąd pójść i coś zjeść. Obchodzimy restauracje przy centrum handlowym jednak żadna z nich nie zachęca nas już tak bardzo jak uczyniło to Whiskey In The Jar. Skuszeni dobrą pizzą w restauracji Komediowa postanawiamy sprawdzić gdzie jest najlepsza pizza w Łodzi.

Finestra Pizzeria pizza Salomea
Finestra Pizzeria pizza Salomea

Z opiniami google różnie bywa. Niestety popularność wyszukiwarki i możliwość pozostawienia oceny w danymi miejscu wypiera inne, tematyczne serwisy skąd można byłoby się dowiedzieć gdzie podają najlepsze danie, na które przyszła nam ochota. Pewnie każdy kto opierał się o opinie na google maps choć raz poczuł się co najmniej rozczarowany. Co więc zrobić kiedy monopolista wskazuje ci pizzerię z oceną 4,8? Kuszące, ale doświadczenie mówi, że trzeba na to przymknąć oko.

Finestra Pizzeria Łódź

Finestra Pizzeria pizza prosciutto
Finestra Pizzeria pizza prosciutto

Z parkingu przy Manufakturze do pizzerii Fintestra jest około kwadransa drogi samochodem. Lokal mieści się tuż przy drodze, nie można bezpośrednio przy nim zaparkować. Miejsce na postój znajduje się tuż za ciągiem kamienic. Budynek odnowiony, oprócz naszej pizzerii są też inne restauracje. Wchodzimy do środka Finestry i ode wejścia duże zaskoczenie. Przyznam, że spodziewałem się zupełnie innego klimatu. Jak widać nie wystrój, a to co na stole decyduje o tym kto jest naj.

Finestra Pizzeria przypomina bardziej pub, w którym spotykają się fani sportu. Tych w Łodzi z pewnością nie brakuje, wszak funkcjonują tu dwa kluby sportowe, które jakby nie było są częścią historii Łodzi. Siadając do stolika trudno pozbyć się wrażenia, że jest to ulubione miejsce tutejszych mieszkańców, którzy wieczorami wspólnie biesiadują przy piwie i pizzy. Podkreślić należy, że lokal jest zadbany, czysty, na ścianach oprócz sportowych pamiątek znajdziemy setki podpisów od stałych i okazjonalnych gości. Lektura umila czas w oczekiwaniu na zamówione pizze. Finestra Pizzeria nie ma pieca węglowego. Ów fakt już może budzić wątpliwość co do opinii na temat najlepszej pizzy w Łodzi.

Finestra Pizzeria spagetti carbonara
Finestra Pizzeria spagetti carbonara

Szybko weryfikuje oceny. Finestra Pizzeria to najlepszy lokal, z miłą, serdeczną obsługą, gdzie piwo pobudza apetyt, a pizza spełnia oczekiwania wygłodniałych od kibicowania gości. Jakość jest na dobrym poziomie, co sprawia, że pijąc piwo zamawiamy jedzenie na miejscu, a nie idziemy na hot doga czy na kebab. Oprócz zamówionych pizzy, miłą niespodzianką okazał się spaghetti carbonara. Idealnie ugotowany makaron oraz dobrze przyrządzone pozostałe składniki. Bardzo smaczne, dobrze doprawione danie godne polecenia.

Gorąca Pączkarnia

Czy pizza z pizzerii Finestra jest najlepsza w Łodzi? Trudno wydać taka ocenę jedząc placek zaledwie w dwóch miejscach. W dodatku trudno porównać zjedzone pizze choćby z uwagi na inny sposób ich przyrządzania. Pizza z Finestra może nie jest jakąś rewelacją, ciasto nie wyróżnia się niczym szczególnym, mimo to warto ją docenić choćby z uwagi na jakoś składników i ich ilość. Pizza od serca, zjedzona ze smakiem. Jeżeli szukacie wyjątkowych lokali w Łodzi, ulubionych przez pobliskich mieszkańców, to Finestra Pizzeria jest warta uwagi.

Wracając do spaceru w okolicach Manufaktury, nie sposób zauważyć, że tuż obok jednego z parkingów mieści się estetyczna budka, do której niemal non stop stoi kolejka. Podchodząc bliżej trudno oprzeć się kuszącemu zapachowi. To Gorąca Pączkrnia i jak sama nazwa mówi, sprzedają tam pączki. Świeże, duże, z przeróżnym nadzieniem rozchodzą się w mgnieniu oka jak ciepłe bułeczki. Kupujemy trzy, każdy według własnego gustu dobiera smak, który od pierwszego kęsa zaczarowuje jego podniebienie.

Dobra jakość zawsze się obroni. Gorąca Pączkarnia w Łodzi na pewno zapisze się w pamięci kiedy znów w jakimś miejscu kupimy sobie po pączku. Wtedy wrócą wspomnienia. Tych z Łodzi mamy całe mnóstwo i większość bardzo pozytywnych. Miasto Łódź urzeka, jest warte odwiedzenia, zobaczenia wszystkich tych miejsc, gdzie dawniej rozwijał się przemysł, a dziś zamieniono je na efektowne, cieszące oko budynki. Do Łodzi z pewnością jeszcze kiedyś wrócimy.

___

Lokalizacja: Łódź, Polska

Zakamarki Świata

Zdjęcia: źródło własne, wrzesień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.