Na gdańską starówkę zmierzamy aby zrobić sobie zdjęcie z Neptunem. Tkwiło w nas przekonanie, że słynna fontanna jest celem wszystkich zwiedzających Stare Miasto Gdańsk. Toż to poniekąd symbol miasta, choć można odnieść wrażenie jakby zapomniany. Robimy zdjęcia, nie ma z tym problemu. Dużo trudniej ująć dobry kadr na Zielonym Moście. W jego okolicy jest najwięcej turystów. Odrestaurowane budynki, piękne bramy, wszystko robi wrażenie. Podobnie jak widok z wieży Bazyliki Mariackiej, której wnętrza przyciągają prostotą wystroju.
Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Parkujemy samochód niedaleko budynku Bazaru. Z zewnątrz przyciąga uwagę. W środku stoiska, na których dostaniecie najzwyklejsze rzeczy, od odzieży po chemię. Sądziliśmy, że bazar będzie zorganizowany bardziej na kształt słynnych targów, gdzie dostanie się świeże i przetworzone ryby. Idziemy dalej, by z każdym metrem podziwiać coraz mocniej wielką, monumentalną budowlę. Bazylika Mariacka jest trzecim co do wielkości na Świecie kościołem wybudowanym z cegły.
Wchodzimy bocznym wejście. Wewnątrz jest jasno, kilkanaście osób medytuje w ciszy. Ogromne witraże w bocznym, wysokich murach, biel ścian robi wielkie wrażenie. Nie ma tu przepychu, jest prostota, za którą kryje się niezwykłość skarbów jakie zobaczyć można na głównym i bocznych ołtarzach. Kamienna posadzka, wręcz wypolerowana przez miliony nóg jakie po niej przeszły, co kilka kroków posiada prawie zamazane już znaki, herby. Bazylika Mariacka zdecydowanie należy do tej grupy zabytków, w których nie przerost formy nad treścią, a duch historii robi największe wrażenie.
Ceglana konstrukcja kościoła przywołuje w pamięci Zamek w Malborku. Mimo, że decyzja o rozpoczęciu jego budowy wyszła od mistrza krzyżackiego Ludolfa Kóniga, to ostateczny kształt Bazyliki Mariackiej był już poza kontrolą Zakonu. Zmiany w jej wyglądzie trwały nieprzerwanie, choć głównie zadaniem budowniczych było umacnianie murów i wież kościelnych. W trakcie II wojny światowej wskutek ostrzału artylerii kościół uległ poważnym uszkodzeniom. Od 1946 roku przeprowadzono jego odbudowę. Renowacja i konserwacja poszczególnych części świątyni trwa do dnia dzisiejszego.
Widok z wieży Bazyliki Mariackiej
Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest możliwość wejścia na wieżę liczącą 70 metrów wysokości. Aby wejść należy uiścić opłatę. Płatności tylko gotówką, o tyle dziwne, że przy skarbonkach, ofiarę można dokonać za pomocą karty płatniczej. Kupujemy bilet i ruszamy wąskim korytarzem w górę. Nie jest tak ciasno, jak w Minaret w Eger na Węgrzech, ale trzeba zachować ostrożność. Dochodzimy do dzwonnicy, którą obchodzimy idąc schodami cały czas po górę.
Pokonujemy ostatnie stopnie i naszym oczom ukazuje się błękit nieba. Dookoła rozpościera się piękny widok na całe miasto Gdańsk. Mury są grube, co może utrudniać niższym osobom podziwianie najbliższych widoków, położonych tuż przy Bazylice Mariackiej. Mimo utrudnień, warto pokonać kilkaset stopni i wejść na wieżę, aby podziwiać tą piękną panoramę miasta Gdańsk i okolic. Zejście odbywa się początkowo tą samą trasą, w końcówce drogowskazy kierują nas do innej wąskiej części. Do głównej części Bazylki wracamy wejściem z drugiej strony kas.
Kierując się do wyjścia przyglądamy się bocznym ołtarzom. Ani przez chwilę nie mam wątpliwości, czy warto wejść i zobaczyć Bazylikę Mariacką w Gdańsku. Pomimo swej potęgi, nie przytłacza. Zachwyca detalami, które nie górują nad istotą bytu świątyni. Nawet najcenniejsze elementy wystroju nie rozpraszają, nie budzą wątpliwości. Są jedynie częścią wiekowej historii tego pięknego kościoła.
Stare Miasto Gdańsk
Wychodzimy z Bazyliki Mariackiej i kierujemy się na ulicę Długi Targ. Przystajemy przy wspomnianej już fontannie by zrobić pamiątkowe zdjęcie z Neptunem. Idziemy dalej w kierunku Zielonej Bramy by zatrzymać się znów na Zielonym Moście. Wreszcie na żywe oczy możemy zobaczyć dzisiejszy symbol rozpoznawczy Gdańska – stary żuraw portowy. Na razie jeszcze z daleka, bo spacer kontynuujemy po drugiej stronie idąc ulicą Stągiewną. Wśród starych kamienic trwa budowa nowych apartamentów i hoteli.
Wracamy Zielonym Mostem i idziemy wzdłuż brzegu w stronę portowego żurawia. Wchodzimy w jedną bram i wąskimi uliczkami, wśród kamienic wracamy w stronę Długiego Targu. Gdańska Starówka to idealne miejsce na spacery. Miasto ma się czym pochwalić i z czego być dumne. Jeśli urzekły was zabytkowe rynki Wrocławia czy Krakowa to gdańskie śródmieście z pewnością przypadnie wam do gustu.
W trakcie naszej wizyty w Gdańsku, poświęciliśmy dwa popołudnia na spacery Starym Miastem. Jeżeli nie rezerwujecie hotelu bezpośrednio na Śródmieściu to spokojnie dotrzecie tam tramwajem. Z postojem własnego samochodu też nie ma w zasadzie problemów. Będąc przed długim listopadowym weekendem, w zasadzie poza sezonem, turystów nie było mało. Nigdzie jednak nie robił się tłok, co pozwoliło na spokojne zwiedzanie Bazyliki Mariackiej i Starego Miasta Gdańsk.
Lokalizacja: Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Podkramarska 5, 80-834 Gdańsk,
Wieża Bazyliki Mariackiej, Piwna 47, 80-831 Gdańsk
Zdjęcia: źródło własne, listopad 2022