Góra Wdżar Kluszkowce

Pysznie najedzeni w smażalni pstrąga Markowa Zagroda, postanowiliśmy nie wracać jeszcze do hotelu Lokis w Niedzicy Zamek. Udaliśmy się obejrzeć górę Wdżar, na surowo, bez śniegu ocenić warunki ośrodka narciarskiego Czorsztyn Ski w Kluszkowcach. Plan tras przeniesiony na rozłożystą przestrzeń góry, ilość wyciągów były już mocnymi argumentami aby wrócić tam zimą. Przypieczętowała go rezerwacja w Hotelu Pod Wulkanem w Kluszkowcach.

Góra Wdżar

Ołtarz na szczycie góry Wdżar
Ołtarz na szczycie góry Wdżar

Góra Wdżar nie należy do najwyższych szczytów w okolicy (ledwie 767 m npm) Jest przedmiotem dyskusji i sporów czy zaliczyć ją do pasma Pienin. Jeżeli nie, to czy mamy do czynienia z samotną górą? Stojąc u jej podnóża robi imponujące wrażenie. Tuż za karczmą Lubań i budynkami szkółki narciarskiej w górę prowadzi asfaltowa droga. W zimie jest zaśnieżona i prowadzi nią jedna z tras narciarskich. Idziemy w górę, cel sprawdzić dokąd prowadzi wyciąg piłożony najbardziej na lewo.

Krok za krokiem docieramy do rozwidlenia. Widać rozległą polanę. To główna, niebieska trasa ośrodka narciarskiego Czorsztyn Ski. Idziemy wyżej aż docieramy na szczyt! Tuż u podnóża wierzchołka widać dzwonnicę Jezus Chrystus Gazda Czasu. Krzyż pomnika/ołtarza z dzwonem jest w nocy oświecony. Niżej Smocze Gniazdo legendarnego Smoka Gorczańskiego. W pobliżu mamy też skałki, z mocą których, mając przy sobie najlepiej kompas, można wykonać doświadczenie ukazujące anomalia magnetyczne.

Wyciąg Czorsztyn Ski

Widok na wieś Kluszkowce z góry Wdżar
Widok na wieś Kluszkowce

Tuż obok wyciągu krzesełkowego znajduje się niewielki taras widokowy. Pochmurne niebo i nadchodzący półmrok przysłaniają nam panoramę Tatr. O niezwykłości tego miejsca dowiemy się niebawem gdy wjedziemy kolejką przyodziani w narty. Teraz czas na zejście, w dół tą samą trasą co przyszliśmy. Jest ciemno gdy docieramy do zabudowań u dołu. Wrażenia dopingują nas do odwiedzin recepcji hotelu Pod Wulkanem. Znaczyć może to tylko jedno: wrócimy tu gdy górę spowije śnieg i narciarze.

W trakcie wjazdów kolejką krzesełkową dostrzegamy kolejne atrakcje góry Wdżar. To imponujący skalisty wąwóz o wysokich ścianach. Jest to pozostałość po kamieniołomie, w którym pozyskiwano andezyt. Na pierwszy rzut oka niepozorna góra Wdżar, kryje w sobie wiele atrakcji nie tylko zimą, gdy panuje tu narciarskie szaleństwo. W innych porach również warto tu przyjechać, wejść i zobaczyć.


Góra Wdżar, Kluszkowce, Polska, listopad 2019 i styczeń 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.