Ogrodzieniec Podzamcze

Gdy w zamierzchłych czasach próbowano dotrzeć pod Zamek Ogrodzieniec można było oberwać kulą będąc dostrzeżonym z beluardu od południowo wschodniej strony. Dziś chyba jeszcze trudniej przedrzeć się pod bramę zamku, albo chociaż pod kasę i wejście na przedzamcze. Wszystko za sprawą tak zwanych atrakcji. Po zwiedzeniu ruin Zamku Ogrodzieniec, posileni podpłomykami Ochmistrzyni zostajemy jeszcze w Podzamczu.

Solidarni przedsiębiorcy ustalili dosyć wyrównaną cenę za dostęp do swoich atrakcji. Wejście na większość z nich całą rodziną szybko wpływa na stan portfela i domowego budżetu. Dwie osoby dorosłe plus dziecko to w ostatni weekend maja wydatek rzędu 51 zł za jedną atrakcję. Nie jesteśmy zbytnio wymagający co do obsługi, wystarczy wzajemna uprzejmość i otwartość sprawiłaby, że nie czułoby się aż tak bardzo tego skoku na kasę. Tymczasem nawet młoda obsługa ogrodzienieckich atrakcji okazywała się kompletnie nie zaangażowana w swoją pracę, nie mówiąc o uprzejmości.

Park Miniatur Ogrodzieniec

Wychodząc z podzamcza pierwsze kroki kierujemy do Parku Miniatur, w którym można zobaczyć repliki wszystkich zabytków dostępnych na Szlaku Orlich Gniazd. Zaraz za wejście zaskoczenie, co to za miniatura?! To prawdziwy czołg! Dodatkowa atrakcja, do której można wejść, z czego też zamierzamy skorzystać. Oprócz tej współczesnej maszyny zobaczyć można konstrukcje wyrzutni kamieni i inne machiny wspierające ówczesne wojska w oblężeniu twierdz.

Czołg w Parku Miniatur Ogrodzieniec
Czołg w Parku Miniatur Ogrodzieniec

Oprócz wszystkich zamków, to lepiej, to gorzej odwzorowanych ulokowanych wśród bujnej roślinności. Ostatnią z atrakcji Parku Miniatur Ogrodzieniec jest strzelnica. Z łuku strzela się do wielkoformatowego zdjęcia przedstawiającego atakujących rycerzy. Strzały zakończone przyssawkami. Zabawa na parę minut dla młodszych gości parku. Oby tylko wydłużyć pobyt i rekompensować sobie wartość przesadzonego biletu.

Park Doświadczeń Fizycznych Ogrodzieniec

Wejście do Parku Doświadczeń w tej samej cenie co Park Miniatur, czyli kolejne wydane 51 zł. Zachętą są dwie atrakcje, symulator lotów tak zwany żyroskop i symulator smart. Z uwagi, że frekwencja akurat jest niewielka udajemy się pod oba symulatory. Każdy z nas ma prawo na jedno wejście i sprawdzenie się w na obu urządzeniach. Z atrakcji korzysta jednak tylko najmłodszy.

Park Doświadczeń Fizycznych Ogrodzieniec
Park Doświadczeń Fizycznych Ogrodzieniec

Nie ukrywa zachwytu i po przejściu wszystkich pozostałych punktów parku doświadczeń chce wrócić do symulatorów. Mamy jeszcze dwie wejściówki więc dlaczego nie? Obsługa to młoda, w wieku studenckim ekipa. Nie obrażając tych, którzy chcą uczciwie zarobić pieniądze, w Parku Doświadczeń takich osób brakuje. Znudzeniu, nie mili, najlepiej aby dano im święty spokój. Do tego dochodzi dyskusja, że pomimo trzech biletów jedna osoba nie może wsiąść do symulatora drugi raz.

To nie jest miła rozmowa, próbuje dociec swego, ale odpowiedzi są zdawkowe, można się tylko domyślić co najchętniej by mi odpowiedział. Dałem mu więc jego upragniony spokój, nie kryjąc coraz większej irytacji całym tym parkiem atrakcji w Podzamczu. Z pozostałych doświadczeń nie wiele jest takich, które udałoby się wykonać w prosty sposób, choć w teorii powinno się. Lepiej omijać Park Doświadczeń Fizycznych Ogrodzieniec w Podzamczu i szukać takich atrakcji w innych miejscach.

Tor saneczkowy Ogrodzieniec

Tor saneczkowy Podzamcze Ogrodzieniec
Tor saneczkowy Podzamcze Ogrodzieniec

Z ostatniej atrakcji korzysta najmłodszy. Przejazd torem saneczkowym liczony jest od każdego zjazdu, a cena potrafi równie odstraszyć co przy wcześniejszych atrakcjach Podzamcza. Jeden zjazd, dający dużo do życzenia, ale jakaś mała radość jest. Dużo lepiej jednak wspominać można podobny tor saneczkowy na górze Równica w Ustroniu. Odpuszczamy wszelkie karuzele, a park linowy zamknięty.

Cała otoczka wokół Zamku Ogrodzieniec psuje jego dobre wrażenie. Ruiny przyciągają tłumy, co odstrasza innych. Warto jednak zwiedzić to miejsce. Co do pozostałych atrakcji Podzamcza lepiej je pominąć, wsiąść w auto i ruszyć w kierunku kolejnego zabytku usytuowanego na Szlaku Orlich Gniazd. Nim ruszymy dalej czas się posilić. Czy lokalne restauracje zatrą niemiłe wrażenie parków atrakcji nastawionych bez zaangażowania, uprzejmości na łatwy zysk.


Zakamarki Świata

Lokalizacja: Ogrodzieniec Podzamcze
– Park Miniatur,
– Parki Doświadczeń Fizycznych,
– tor saneczkowy,
Zdjęcia: źródło własne, maj 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.