Rezerwat Przyrody Biała Woda

Wąwóz Homole to nie jedyne miejsce, z którego słynną Jaworki, spokojna, urocza wieś w gminie Szczawnica. Idąc wśród domostw, obok mostu im. Nigela Kennedyego dojdziemy do Rezerwatu Biała Woda. Miejsce wydaje się zapomniany, pusty i samotny. W trakcie naszej przechadzki spotkaliśmy na szlaku może sześć osób, Dziwne to tym bardziej, że nie brakuje mu niczego z uroku, niezwykłości.

Rezerwat Biała Woda

Rezerwat Przyrody Biała Woda
Wejście do Rezerwatu Biała Woda

Szum potoku, przez który co jakiś czas przechodzi się po drewnianym moście. Przed południem promienie słońca przebijają się przez mgłę, która z każdą chwilą opada. Wreszcie błękitne niebo towarzyszy nam przez całą trasę. Idziemy dalej przed siebie. Szeroka ścieżka, spokojnie przejedzie nią samochód, to raz wznosi się to znów opada. Idealna trasa na wycieczkę rowerową. Pieszo też sprawia dużo przyjemności. Choć ta przez chwilę przeplata się z niepewnością. Dokąd idziemy?

W niektórych miejscach brak zasięgu. Gdy wreszcie pojawia się parę kresek udaje się na mapie ustalić położenie. Ta droga powinna doprowadzić nas do punkty wyjścia. Ruszamy dalej przed siebie, a zawracaniu nie ma mowy.

Ścieżka wąwozem Rezerwatu Biała Woda
Ścieżka wąwozem Rezerwatu Biała Woda

Dochodzi do miejsca gdzie z polany roztacza się przepiękny widok. Z ustawionej na jej brzegu tablicy wnioskować można, że jesteśmy w paśmie Przehyby i Radziejowej. W oddali tatrzańskie szczyty. Cisza aż piszczy w uszach. Po odpoczynku, ruszamy dalej, Tym razem droga wiedzie w dół. Idziemy aż do momenty gdy szlak się urywa. Robi to przy potoku. Przechodzimy przez niego, ale po kilkunastu metrach wycofujemy się. Dalej nie ma drogi.

Polana w Jaworkach

Wychodzimy na kolejną polanę. Widać zabudowania. Idziemy w ich kierunku. Wchodzimy na ubitą drogę i pomiędzy domami cały czas kierujemy się w dół, aż dochodzimy do ulicy. Stąd już wszystko wiadomo. Wracamy zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni z siebie. Decyzje o niezawracaniu były jedyne i słuszne.

Widok z polany w paśmie Przehyby i Radziejowej
Widok z polany w paśmie Przehyby i Radziejowej

Rezerwat Białą Woda to godne polecenia, wyjątkowe miejsce. Może zapomniane, tym bardziej godne odwiedzenia. Choć świat pogrążony jest w izolacji i ludzie pragną spotkań, wspólnego przebywania, to warto dać szanse przyrodzie, naturze, jej urokom i odetchnąć świeżym powietrzem.


Wąwóz, rezerwat przyrody Biała Woda, Jaworki, gmina Szczawnica, Polska, listopad 2020
zdjęcia: źródło własne

Przebieg wyprawy przez Rezerwat Białej Wody
Przebieg trasy. Źródło: Google Maps

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.