Most Karola Praga

Gdyby wymienić trzy najważniejsze zabytkowe punkty czeskiej stolicy, obowiązkowe miejsca do zobaczenia w Pradze byłyby to Archikatedra Świętego Wita, Praski Zegar Astronomiczny i Most Karola Praga. Ten ostatni najczęściej scala dwa obszary zwiedzania. Chodź jest jednym z przeszło dwustu mostów łączących oba brzegi rzeki Wełtawa. Mimo to, większość najczęściej przekracza rzekę właśnie Mostem Karola. Tłumnie oblegany, niemal na każdym metrze swojej przestrzeni zawiera coś przyciągającego. Widok na Pragę też zmienia się z każdym przebytym po nim krokiem.

Historia Mostu Karola w Pradze

Most Karola w Pradze
Most Karola w Pradze

Obecna konstrukcja ma swoje korzenie jeszcze w XII wieku. Wtedy na miejscu obecnego mostu mieściła się kamienna budowla zwana mostem Judyty. W 1342 roku Pragę nawiedziła powódź. Doprowadziła ona do zniszczenia mostu. Dopiero piętnaście lat później cesarza Karola IV podjęto działania mające na celu umożliwić przejście pomiędzy brzegami Wełtawy. Zadania podjął się Peter Parler. Teorię tą podważono w trakcie ostatnich remontów. W trakcie prac architektonicznych znalazł się rzekome dowody wskazujące na niejakiego Otlina. Rzekomo to on miał być autorem tej najpopularniejszej przeprawy przez rzekę Wełtawa w Pradze.

Most Karola Praga ma 516 metrów długości. Jest stosunkowo wąski, nie ma nawet dziesięciu metrów szerokości. Składa się z siedemnastu łuków wspartych na piętnastu filarach umocnionych na dnie rzeki. Na obu brzegach most zakończony jest wieżami. Starszą z nich jest ta po stronie Mniejszego Miasta, choć jak wskazują dostępne zapisy, ulegała ona z czasem przebudowom. Na drugiej, staromiejskiej wieży znajdują się rzeźby cesarza Karola IV, jego syna Wacława IV i świętych Wita, Wojciecha i Zygmunta.

Na każdej ze stron mostu zamieszczono rzeźby świętych lub przedstawiające historyczne sceny. Jest ich razem trzydzieści, po piętnaście na każdą ze stron. Z uwagi legendę i przypisane szczęście po dotknięciu elementów rzeźby, najsłynniejszą jest postać św. Jana Nepomucena. Ponoć wiedział on co nieco o romansie żony króla Wacława IV. Niestety nie chciał puścić pary z ust powołując się na tajemnicę spowiedzi. Władca nie był tak miły i za odmowę wrzucił go do rzeki. Choć ziemskie życie zakończyło się dla Jana tragicznie to pozostał on na wieki w pamięci wszystkich, a na pewno tych, którzy przystanęli przy jego rzeźbie na Most Karola Praga.

Spacer po Moście Karola w Pradze

Pierwszy raz na Most Karola Praga wchodzimy w pierwszym dniu naszego pobytu. Tym samym zataczamy krąg wracając na stronę Mniejszego Miasta. Dominuje uczucie spełnienia, osiągnięcia celu, które od lat widzieliśmy w każdej relacji z pobytu w Pradze. Razem z nami są dziesiątki turystów. Nie różnimy się zbytnio od pozostałych turystów. Podziwiamy rzeźby, szukamy informacji o przedstawiającej postaci, robimy zdjęcia i przechodzimy dalej.

Prawdziwego uroku Most Karola Praga nabiera uroku wieczorową porą. Niezwykle prezentuje się z niego wzgórze zamkowe Hradczany. Sam most wydaje się nabierać uroku patrząc na niego właśnie z jednego z brzegów. Z bliższej czy dalszej odległości ładnie prezentuje się jego łukowa konstrukcja. Most od dawna wyłączony jest z wszelkiego ruchu komunikacyjnego. Mimo to chętnie usłyszałbym na nim tętent końskich kopyt.

Przyglądamy się Mostowi Karola w Pradze niemal z każdej strony. Z każdego punktu widzenia robi takie samo pozytywne wrażenie. Ma swój klimat, co czyni go jedną z wizytówek miasta, być na Most Karola Praga to być w czeskiej stolicy. Jeżeli słyszysz, że ktoś jedzie do Pragi, czekaj na niego przy moście Karola, na pewno się tam spotkacie.

___

Zakamarki Świata

Lokalizacja: Most Karola, Karlův most, 110 00 Praha 1, Czechy

Zdjęcia: źródło własne, listopad 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.