Butykos Kisvendéglő Eger

Czas spędzony w Egerze mija intensywnie i szybko. Do Terasz Standard Aparment u Krisztiny wracamy najczęściej późnym popołudniem. Po krótkim odpoczynku nikt nie ma już ochoty ruszać dalej niż Szépasszony-vőlgy. Mamy tam sprawdzone miejsce, do którego wracamy z roku na roku, z wieczora, na wieczór. To Butykos Kisvendéglő gdzie w przeciwieństwie do innych restauracji w Dolinie Pięknej Pani zawsze jest wielu gości.

Restauracja W Dolinie Pięknej Pani

Butykos Kisvendéglő kluseczki gulasz wołowy
Kluseczki i gulasz wołowy

Tego roku, po pierwszym spacerze po piwniczkach także nie mamy ochoty na eksperymenty. Ruszamy prosto do Butykos Kisvendéglő siadamy i chwilę potem dostajemy kart dań. Wydają się niezmienione od lat. Pierwsze zamówienie można wypowiedzieć z pamięci. Kluseczki z gulaszem wołowym, kluseczki z gulaszem wieprzowym i kotlet po kijowsku. Dostajemy napoje i czekamy cierpliwie na dania. Czas upływa jak węgierskie piwo, które pobudza apetyt.

Gdyby podejść w sposób surowy to pierwszej kolacji to porównując do wizyt w Butykos Kisvendéglő nawet z ubiegłego roku powinna być to nasza ostatnia biesiada w tym miejscu. Klusek z gulaszem wieprzowym znacznie mniej niż można się było spodziewać. Gulasz wieprzowy, zrobiony z golonki posiadał znacznie więcej tłustej skóry. Zaś kotlet po kijowsku przyrządzony tak jakby robił go ktoś po raz pierwszy. Pamiętamy te dania doskonale, jedliśmy w tej restauracji wiele razy tym razem coś poszło nie tak.

Butykos Kisvendéglő kotlet po kijowsku
Kotlet po kijowsku

Na szczęście to ten jeden raz kiedy kuchnia jakby miała słabszy dzień. Kiedy zjawiamy się podobnie kluseczek jest znacznie więcej, dania są i smakują tak jak powinny. Ostatniego wieczoru zamawiam pieczeń z kogucim grzebieniem. Oprócz nazwy nie ma on nic wspólnego z drobiem. To specjalnie przycięta słonina, która w tracie smażenia zmienia kształt by na talerzu wyglądać i smakowicie. Jak się później przekonałem nie jest to tak proste do zrobienia i szczerze polecam spróbować ten specjał właśnie w Butykos Kisvendéglő.

Węgierska lemoniada

Oprócz wina za Węgrzy potrafią świetnie robić lemoniady. Butykos Kisvendéglő w Dolinie Pięknej Pani to jedno z takich miejsc gdzie można ją zamówić w szerokiej gamie smakowej. Ja najczęściej zamawiam z owoców leśnych. Do tradycyjnej składników dodawany jest odpowiedni likier oraz mrożone owoce malin, jeżyn i jagód. Zazwyczaj proszę o nią w ostatni wieczór przed wyjazdem.

Butykos Kisvendéglő koguci grzebień
Pieczeń i grzebień koguci ze słoniny

To pora podsumowań, refleksji na temat tego jak udał się kolejny przyjazd do Egeru, odwiedzin Szépasszony-vőlgy, wizyt na basenach termalnych i obiadów późnymi popołudniami. Ostatni kęs, ostatni łyk lemoniady i żegnamy Piękną Panią. Pomimo małej wpadki Butykos Kisvendéglő nadal jest się miejscem, do które wrócimy gdy przyjedziemy znów do Doliny.


Zakamarki Świata

Lokalizacja: Butykos Kisvendéglő, Eger 3300 Disznófősor út 3769/8, Szépasszonyvölgy, 3300 Węgry
Zdjęcia: źródło własne, sierpień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.