Szépasszony-vőlgy Eger

Po rozpakowaniu się w Terrace Aparments wyruszamy do doliny przywitać się z Piękną Panią. Kraina słynąca z winnic mieści u siebie restauracje i kawiarnie. Tradycji musi stać się zadość. Przechodzimy więc koło kempingu Tulipan, pokonujemy małe wzniesienie i schodzimy stromą uliczką w dół by stanąć przy fontannie, ukłonić się Damie z Szépasszony-vőlgy w Eger.

Dolina Pięknej Pani 2022

Dolina Pięknej Pani piwniczki
Piwniczki w Dolinie Pięknej Pani

To co rzuca się w oczy przy dojściu do pierwszych winnic (w samej dolinie, nie te wzdłuż dróg dojazdowych) to obecność demjenowskiej Egri Korony, która zapewne wykupiła jedną z piwnic na własny użytek handlowy. Zaglądamy do środka, wystrój wykonany z gustem, żadnych specjalnych promocji, zatem po winna z tej winnicy udamy się do jej źródeł. Ruszamy dalej, skręcając w lewo i kierując się w górę Doliny Pięknej Pani.

Od tej strony można spotkać jeszcze klimatyczne, zachodzące zapachem wilgoci piwniczek, które znamy od pierwszych wizyt w Szépasszony-vőlgy. Nikt specjalnie nie przejmował się wystrojem, czy opakowaniem. Jeszcze dziś można zakupić wina nalewane do plastikowych butelek i baniaków. Jednak nawet my większość zapasów zakupujemy w szklanych butelkach. To zapewnia większą trwałość. Będąc na miejscu, pierwszego wieczora nie rezygnujemy z dwulitrowych petów z białym i czerwonym winem.

Piwniczka Korona Borhaz
Piwniczka Korona Borhaz

Pierwszy zakup dokonujemy pod, już niemal tradycyjnie pod numerem 27 w Hagymási Pince. Na próbę dostaje wino schłodzone. Zakupiona butelka niestety ma wyższą temperaturę i degustacja na ławce w parku (kolejna tradycja pierwszego wieczoru) nie wypada według oczekiwań. Dopiero następnego dnia wino schłodzone w lodówce oddaje swój prawdziwy czar. W pierwszym dniu nie udaje się nam odwiedzić Farsang Pincészet skąd w ubiegłym roku zakupiliśmy najwięcej czerwonych win. Na szczęście pan „dziadek” jest i działa, dzięki czemu w kolejne dni udaje się nam kupić

Szépasszony-vőlgy Eger

Niestety w trakcie wszystkich spacerów po Szépasszony-vőlgy w Egerze nie udało się odwiedzić piwniczki nr 29 – KB Pince. Była ona naszym odkryciem w ubiegłym roku. Choć miła pani nie posiadała butelkowanych win to jej rozlewane do baniaków było jednym z najlepszych w 2021. Musimy zmienić przyzwyczajenia, podejście do Doliny Pięknej Pani, która każdego roku dostosowuje się do wymagań młodszych pokoleń.

Piwniczka 27 Farsang Pincészet
Farsang Pincészet 27

Ci, co dziedziczą piwnice zmieniają je w ekskluzywnie niemal puby gdzie przyjmują zorganizowane grupy. Goście, którzy za kieliszek wina płacą tyle co niemal za całą butelkę. My lubimy klimat Szépasszony-vőlgy, zapach starych piwniczek, wino prosto z metalowej kadzi, ale większe zapasy robimy w butelkach. Brak wystarczającej ilości chłodnego miejsca sprawia, że trunek traci swe pierwotne właściwości. Po kilkunastu dniach nadaje się jedynie do wylania.

Od ubiegłego główne zapasy czerwonego wina to wytrawne. Do lokalnej konsumpcji w Dolinie Pięknej Pani i na tarasie naszego apartamentu zasiadam z lżejszymi odmianami. Żaden ze mnie ekspert jednak przyznać muszę, że wino oferowane tego roku ma słabszy charakter, jest mało wyraziste. Dobrze schłodzone jest orzeźwiające, pije się przyjemnie, ale trudno to uznać za prawdziwą ucztę degustacyjną. Tej charakteru nadaje Egri Bikaver flagowe czerwone wytrawne wino.

Egri Korona Borház

Egri Korona Borhaz
Egri Korona Borhaz

Choć winnica Egri Korona Borhaz ma swoją piwnicę w Szépasszony-vőlgy to punktem obowiązkowym na planie naszego pobytu w Egerze jest wizyta w Eger Crown Wine House, Wine Village and Spa Hotel. Żółta charakterystyczna budowla wznosząca się nad winoroślami, rzucająca się w oczy z drogi. Jadąc z Egeru wpierw ujrzycie kąpielisko, a nad nim domki wypoczynkowe. Dopiero przekraczając bramę wjazdową, patrząc na wprost ukaże się wam prawdziwa perła winiarskiej okolicy.

Zewnątrz otoczenie niezmienne, restauracja, studnia, stare maszyny do wyciskania winogron, plac zabaw dla dzieci w formie twierdzy zamkowej, a zanim od roku pole kempingowe. Od ubiegłego roku dostrzegamy również zmianę w sklepie z winami. Nowoczesny wystrój, widać, że Egri Korona Borház idzie z duchem czasu. Obsługa zna angielski i w razie potrzeby jest w stanie wyjaśnić wątpliwości. Robi to jednak z rezerwą, kiedy trzeba, bez zachęcania i oferowania, któregokolwiek z win.

Egri Korona Borhaz sklep z winami
Sklep z winami w Egri Korona Borhaz

Do was należy decyzja jakie wino kupicie. Mój wybór padł na Egri Bikaver, który z Egri Korona Borház uważam za najlepszy jaki piłem. Nie tylko różnic się głębią czerwieni, nie idącej w wiśniowe barwy, a raczej ciemnej pomarańczy, by nie napisać brązu. Wytrawność idealna dla moich kubków smakowych. Białe wino będące odpowiednikiem egerskiej byczej krwi jest Egri Csillag. Od ostatniej wizyty Egri Korona Borház przywozimy jego zapas właśnie z tej winnicy.

Egri Bikaver

Szépasszony-vőlgy to miejsce, które od lat przechodzi pokoleniową przemianę. Mimo to nadal jest punktem obowiązkowym w trakcie odwiedzin Egeru. Jeżeli nie lubicie tłumów, gwaru i śpiewów, który zdarzają się szczególnie grupom zorganizowanym przybywającym autokarami do Doliny Pięknej Pani, to zajrzyjcie tam w godzinach popołudniowych. Piwnice oprócz wina oferują schronienie przed promieniami słonecznymi, a nawet deszczem gdy taki się pojawi.

Wino Dolina Pięknej Pani Eger
Wino z Doliny Pięknej Pani Eger

Wieczorami Szépasszony-vőlgy budzi towarzyskiego ducha. Przy piwniczkach i pobliskich restauracjach biesiadują miłośnicy wina. Gospodarze tego miejsca dostrzegli jego potencjał, nie zmarnowali szansy i przyciągają do siebie turystów. Otwarcie przez winnicę Egri Korona Borház własnej piwnicy w tym miejscu jest najlepszym dowodem, że Dolina Pięknej Pani ma strategiczno marketingowe znaczenie dla lokalnych winiarzy.

Pijemy wino i wspominamy kolejne lata odwiedzin Szépasszony-vőlgy w Egerze. Sentyment nie pozwala w pełni zaakceptować przemiany tego miejsca, ale trzeba się z nim pogodzić. Póki da się usiąść na ławce w parku, spojrzeć dookoła, a później przejść do ulubionej restauracji, póty będziemy gościć w Dolinie Pięknej Pani. Może rzadziej niż do tej pory, a może znów nam się nagle odmieni i z południa Europy gps poprowadzi nas przez Eger i jego winnice.


Zakamarki Świata

Lokalizacja: Szépasszonyvölgy, Eger Węgry
Egri Korona Borház, Demjén, HRSZ 0183/5, 3395 Węgry
Zdjęcia: źródło własne, sierpień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.