Kawiarnia 9 3/4 Cafe Katowice

Harry Potter stał się ikoną popkultury. Książki, filmy o jego przygodach to pokoleniowa nieśmiertelność na wieki. Popularność nie słabnie i nic nie zapowiada aby odszedł on w zapomnienie. W każdej szanującej się stacji telewizyjnej co najmniej raz w roku pojawia się cała saga. Kto zliczy ile wydań miała seria książek. Ubrania, od niemowląt bo koszulki, bluzy dla dorosłych. Szkolne przybory, klocki lego i czego jeszcze dusza zapragnie. Dlatego nie dziwi, że tu i ówdzie pojawiają się kawiarnie lub restauracje w klimacie świata czarodziejów. W Katowicach dostępna jest kawiarnia 9 3/4 Cafe. Skorzystaliśmy z nadarzającej się okazji i odwiedziliśmy ją.

Menu 9 3/4 Cafe Katowice

Gofry na słono Włoch - 9 3/4 Cafe Katowice
Gofry na słono Włoch – 9 3/4 Cafe

Zakładam, że znasz drogi czytelniku akcję całej historii Harrego Pottera i kojarzysz Peron 9 3/4. Nazwa idealna dla lokalu mieszczącego się na dworcu kolejowym. Tymczasem 9 i 3/4/ Cafe mieści się spory kawałek nie tylko od stacji kolejowej, ale również samego centrum Katowic. Być może zagorzałym fanom fakt ten zupełnie nie przeszkadza. Parkujemy więc samochód niedaleko uniwersytetu ekonomicznego. Przechodzimy wzdłuż budynku uczelni gdzie po drugiej stronie znajduje się szyld. Lokal mieści się w piwnicy kamienicy. Może wejście nie ma jakiegoś szczególnego uroku, ale im głębiej kawiarni robi się coraz bardziej klimatycznej.

Siadamy przy niewielkim stoliku, w drugie sali, w mrocznym zakątku. Od razu w oczy rzuca się portret Syriusz Blacka. Siadamy przy niewielkim stoliku, po chwili wstaje i idę po menu. W 9 3/4 Cafe Katowice nie ma obsługi kelnerskiej. Zamówienie składa się przy ladzie, napoje są przynoszone do stolika. Na tym jednak kończy się pomoc. Zamawiamy eliksiry i dwa gofry. Już pogodziłem się z faktem, że nie będzie to wielka uczta w stylu balu w Hogwarcie.

Gofry Oreo - 9 3/4 Cafe Katowice
Gofry Oreo – 9 3/4 Cafe

Zaskoczeniem, całkiem pozytywnym okazał się gofr na słono zwany Włoch. Nie wiem czy chodzi o obywatela Wielkiego Buta czy o wielki włos. Niemniej na podanym gofrze znalazła się szynka długo dojrzewająca, suszone pomidory, mozarella, rukola i sos, który stanowił jedyną tajemnice całego dania. Jak widać gofr okazał się jednak włoskim dodatkiem do Harrego Pottera. Drugi gofr miał słodki, tradycyjny charakter, a jego flagowym składnikiem było ciasteczko oreo. Oprócz niego tradycyjna bita śmietana, owoce i poleca.

Eliksiry w 9 3/4 Cafe Katowice

Eliksiry 9 3/4 Cafe Katowice
Eliksiry 9 3/4 Cafe Katowice

Jestem w towarzystwie, które nie dawno odwiedziło Dziórawy Kocioł w Krakowie. Wspominam o tym, gdyż w trakcie oczekiwania na eliksiry słucham opowieści o dymiących trunkach. Niestety w 9 3/4 Cafe Katowice dostajemy tylko trzy kolorowe kielichy. Dla mnie wybrano Eliksir Zapomnienia. Sok z świeżej cytryny przyćmił wszystko. Nie dała rady druki sok z pomarańczy, ani woda, ani tym bardziej syrop cukrowy.

Kolejny trunek jaki trafił na nasz stół to Eliksir Miłosny, w smaku i przystępności o wiele lepszy, a stworzony został ze gazowanego napoju sprite, syropów truskawkowego i różanego. Ostatni bezalkoholowy drink w 9 3/4 Cafe Katowice to Eliksir Żywej Śmierci, w którym do toniku dodano sok porzeczkowy i syrop malinowy. Ciekawe połączenie, za sprawą toniku mniej słodki od miłosnego. W karcie pozostały jeszcze dwa eliksiry – wielosokowy i słodkiego snu. Czy uda się nam je kiedyś spróbować?

Odnoszę wrażenie, że fani Harrego Pottera mieszkający poza Katowicami odwiedzą 9 i 3/4 Cafe raz. Zachwycą się wystrojem, dostępnością gadżetów. Zamówią jeden z eliksirów, może coś jeszcze do jedzenia, zrobią pamiątkowe zdjęcie i wymienią kawiarnię jako jedną z wielu. Mimo, że jest klimatycznie i czarodziejsko to miejsce wydaje się raczej ulubioną knajpką studentów, którzy pałają nieśmiertelną sympatią do wielkiego czarodzieje lub jego wroga. Sami wiecie kogo.

___

Zakamarki Świata

Lokalizacja: 9 3/4Cafe Bogucicka 6, 40-226 Katowice

Zdjęcia: źródło własne, maj 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.