Grill Bar Lapidarium Pod Ratuszem Sandomierz

Nie przyjechaliśmy do Sandomierza na wczasy by stołować się tylko w restauracji z domowymi obiadami. Rynek Starego Miasta nie służy tylko spacerom i podziwianiu malowniczych historii. Trzeba też zatrzymać się, usiąść, zjeść lody, wypić kawę czy zaspokoić pragnienie zimnym piwem. Tak trafiamy do Lapidarium Pod Ratuszem. Siadamy w niewielkim ogródku, po wizycie w toalecie baru i rzut oka na wnętrze pokusa powrotu na coś do jedzenia bierze górę.

Hamburgery w Lapidarium Pod Ratuszem

Burger Klasyk w Lapidarium Pod Ratuszem
Burger Klasyk w Lapidarium Pod Ratuszem

Wejście do Lapidarium mieści się jak nazwa baru wskazuje Pod Ratuszem mieszczącym się na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu. Jeżeli wybierzecie się na spacer podziemną trasą turystyczną to zakończycie ją naprzeciw wejścia do restauracji. Nasz przyciągnęła czeska holba i ciekawy wystrój wnętrza.

Zasiadamy w pustej sali. Większość gości wybiera zewnętrzny ogródek przy Ratuszu. W środku panuje przyjemna temperatura. Po nieudanych eksperymencie na burgerze w Chęcinach tym razem nie porywam się na żadne specjały tylko zamawiam klasykę w wersji normalnej. Pozostali biorą wersję mini (90 g wołowiny, mała bułka). Do tego frytki, w menu figurują jako małe choć są jedyne i podane na stół wcale nie wyglądają na takie. Jest ich sporo i są bardzo dobre.

Mini Klasyk w Lapidarium Pod Ratuszem
Burger Mini Klasyk z Lapidarium

Od pierwszego kęsa w Lapidarium w Sandomierzu odzyskuje sympatie do burgerów. Może życzyłbym sobie mniej wysmażoną wołowiną (o stopień nie zostaliśmy zapytani, a sami zauroczeni miejscem zapomnieliśmy powiedzieć), ale ilość soczystych dodatków rekompensuje wysuszone mięso. Nikt nie narzeka i każdy zjada swoją kanapkę ze smakiem. Są tak smaczne, że następnego dnia znów zostaje zamówiony mini klasyk i ponownie zjedzony do ostatniego kęsa.

Grill Bar Lapidarium

Frytki z Lapidarium Pod Ratuszem
Frytki z Lapidarium Pod Ratuszem

Lapidarium Pod Ratuszem w Sandomierzu oprócz dobrych burgerów i trunków serwuje dania z grilla. Po obiadach u Mariano i burgerowej uczcie poprzedniego dnia mamy ochotę na coś lekkiego, acz treściwego. Wybór pada na Grillowanego Kurczaka. Można polemizować czy podane danie zawierało cechy lekkości, zważywszy, że grillowana pierś z kurczaka podana została z młodymi ziemniakami i warzywami z patelni.

Grillowany kurczak, soczysty, nie przesuszony, z idealnie przygotowanymi warzywami, gustownie podany i wybornie smakujący. Lapidarium Pod Ratuszem nie ujmuje nic z miejsca, jest dopełnieniem jego uroku, nadając mu wyjątkowy kulinarny klimat. Miejsce zdecydowanie godne polecenia w czasie wizyty w Sandomierzu. Zresztą nie tylko goście szukają tutaj stolika. Wewnątrz w sali w trakcie naszej konsumpcji burgerów przy stoliku obok zasiadła całkiem spora grupa młodych mieszkańców.

Grillowany Kurczak z Lapidarium Pod Ratuszem
Grillowany Kurczak z Lapidarium

Dobre burgery i dania z grilla, do tego czeska holba, to atuty przemawiające za barem Lapidarium Pod Ratuszem w Sandomierzu. Restauracja jest doskonały przykładem jak można wykorzystać zabytkową atmosferę otoczenia, utrzymując jednocześnie własny charakter, dzięki któremu miejsce zapada na dłużej w pamięci nie tylko na mapie odwiedzonych miejsc w mieście, ale spokojnie zapisać ją można na kulinarnej mapie polecanych, oryginalnych miejsc w kraju.

Sandomierska Manufaktura Lodów

Na ulicy Opatowskiej w Sandomierzu tuż po przejściu Bramy Opatowskiej kierując się w stronę Rynku Starego Miasta ustawia się kolejka do lodów. Pani obsługuje klientów na zewnątrz, ale za jej plecami mieści się Sandomierska Manufaktura Lodów. Można do niej wejść i zamówić lody na wynos (jak przy stoisku przed cukiernią) lub usiąść przy jednym ze stolików. Problemem może być różnica w rodzajach lodów.

Sandomierska Manufaktura Lodów
Sandomierska Manufaktura Lodów

Sprawdzone jakość sprawia, że od pierwszego razu nie eksperymentujemy nigdzie indziej. Przechodząc opok Sandomierska Manufaktura Lodów wstępujemy na espresso i gałkę lodów, za każdym razem próbując innych przepysznych smaków. Porcje lodów są duże co pozwala w pełni rozkoszować się jednym smakiem. Ochota na kolejny? Jeśli czas pobytu w Sandomierzu pozwala można to uczynić w trakcie kolejne wizyty, szczególnie, że espresso jest naprawdę wyborne i mocne.

Choć weszliśmy do jednej czy drugiej kawiarni i restauracji z tej licznej listy wybraliśmy zaledwie trzy miejsca, w których stołowaliśmy się. Lista krótka, tym bardziej mało obiektywna. Trzeba jednak przyznać, że wybór Mariano, Lapidarium Pod Ratuszem i Sandomierska Manufaktura Lodów okazały się miejscami godnymi polecenia. Każde wyjątkowe, ale co najważniejsze serwujące dobre dania, potrawy, desery. Cieszy też, że podawana w naszym kraju coraz częściej podchodzi się z dbałością do parzenia kawy. Czy to w oryginalnej lodziarni czy do hotelowego śniadania.


Zakamarki Świata

Lokalizacja: Grill Bar Lapidarium Pod Ratuszem, Rynek 1, 27-600 Sandomierz
Sandomierska Lodziarnia Manufaktura, ul. Opatowska 17, 27-600 Sandomierz
Zdjęcia: źródło własne, czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.