Restauracja Pizzeria Mariano Sandomierz

Idąc w kierunku Rynku Starego Miasta w Sandomierzu, jak również bezpośrednio na nim, nie brakuje restauracji. Hotel Korona, w którym nocowaliśmy również posiada własne menu dla swoich gości i osób z zewnątrz. Na pierwszy obiad wybieramy restaurację Mariano znajdującą się w przeciwnym kierunku do zabytkowej części miasta. Mijamy miejski stadion i wśród zabudowań domów jednorodzinnych docieramy do celu.

Restauracja Mariano Sandomierz

Na wejściu, przy barze bierzemy menu i szukamy stolika. Po wybraniu dań z kart wracamy aby złożyć zamówienie i zapłacić z góry za wybrane potrawy. Swoje dania i napoje dostajemy już do stolika, podane przez panią z obsługi. W oczekiwaniu rozglądam się dyskretnie dookoła. Nie trudno zorientować się, że restauracja ma charakter lokalny, wielu gości to osoby z pobliskich osiedli mieszkalnych. Wchodząc i wychodząc goście żegnają się, rozmawiają ze sobą.

Kotlet schabowy z restauracji Mariano Sandomierz
Kotlet schabowy z restauracji Mariano Sandomierz

Pozytywne wrażenia jakie odnieśliśmy w trakcie pierwszej wizyty sprawiły, że wróciliśmy do restauracji Mariano w Sandomierzu jeszcze dwukrotnie. W dużej mierze spowodowane było to domową atmosferą i smakiem potraw. Małe dzieci mają do dyspozycji plac zabaw z huśtawkami. Rodzice mogą więc zjeść spokojnie kiedy ich pociechy zajmują się sobą.

Choć chciałoby się zajrzeć w jak najwięcej miejsc i spróbować różnych kuchni ostatecznie po dwóch wizytach nikt nie ma powodów do narzekań. Jedzenie w restauracji Mariano jest syte i smaczne. Czujemy się jakbyśmy byli w gościach u znajomych.

Menu restauracji Mariano w Sandomierzu

Restauracja Mariano serwuje dania dnia. Z domowego menu karty dań w trakcie trzech (!) wizyt zamawiamy kotlet schabowy z kapustą i ziemniakami. Soczyste mięso, chrupiąca panierka, bardzo dobre kartofle, wszystko dobrze doprawione. Równie dobry jest niezwykle syty placek po węgiersku. Warto dla przełamania zamówić do niego zestaw surówek.

Barszcz ukraiński z restauracji Mariano w Sandomierzu
Barszcz ukraiński z restauracji Mariano

W trakcie kolejnego obiadu jem zaskakująco dobry barszcz po Ukraińsku. Pierwszy raz zdarza mi się jeść go dokładnie taki jak robi moja babcia. Oprócz zupy kolejna pieczeń z kartoflami i zestawem surówki, buraczków i mizerii. Zwieńczeniem porcji są bardzo dobre ziemniaki. Nawet nie chce słyszeć o frytkach, które trafiają na stół wraz z nuggetsami z piersi kurczaka. Typowe danie przyrządzone dla młodszych gości restauracji Mariano ustępuje danią głównym.

Żeby zaspokoić w pełni oczekiwania gości Mariano w Sandomierzu to też pizzeria. W menu lista placków jest długa, warto rzucić na nią okiem choćby z uwagi na dosyć oryginalne nazwy. My zamawiamy Cheese! czyli margherita w wersji max (40 cm). Sporej jej część bierzemy na wynos do hotelowego pokoju. W stosunku do dań obiadowych przyznam, że pizza w Mariano to raczej dodatek w karcie niż rarytas, który warto spróbować.

Atmosfera u Mariano w Sandomierzu

W trakcie pobytu w Sandomierzu restaurację Mariano odwiedzamy w sumie trzy razy. Z pierwszych dwóch wychodzimy syto najedzeni i zadowoleni. Kiedy więc w ostatni wieczór brakowało decyzji gdzie i co zjeść jako ostatni posiłek w tym malowniczym mieście ostatecznie ruszyliśmy poraz trzeci.

W trakcie każdej wizyty znajdowaliśmy stolik na zewnątrz. W sobotnie późne popołudnie mogliśmy się spodziewać w Mariano wielu gości, mimo to znalazł się stolik również dla nas. Złożyliśmy zamówienie i w oczekiwaniu na pizzę zaczęliśmy się czuć coraz bardziej niezręcznie i komfortowo. Wszystko za sprawą miejscowych bywalców, którzy przyzwyczaili nas wcześniej do domowej atmosfery.

Pizzeria Mariano Sandomierz
Pizza Cheese w Mariano

Należy się cieszyć, że ludzie wychodzą z domów, spotykają się, a restauracje i puby tętnią życiem. Gdy chcesz zjeść w spokoju i miłej atmosferze, nie przeszkadzają ci dzieci biegające na placu zabaw. Czujesz się w dobrze w takim domowym klimacie. Inaczej jest gdy na stołach pojawia się wódka w wiaderkach z lodem.

Uniesione głosy, padające co róż przekleństwa, nie poprawiają samopoczucia choćby kuchnia serwowała nie wiadomo jakie dania. Dlatego z szacunku dla lokalnej społeczności i ich miejscówki wybraliśmy dalszą konsumpcję pizzy w zaciszu hotelowego pokoju.

Jeżeli jesteście głodni w porze obiadowej w środku tygodnia w okolicy restauracji Mariano w Sandomierzu, śmiało zajrzyjcie na domowe obiady. Mimo wszystko nic nie powinno przeszkodzić dobremu jedzeniu, a takie znajdziecie w tym miejscu.


Zakamarki Świata

Lokalizacja: Restauracja i Pizzeria Mariano, ul. Romana Koseły 5, 27-600 Sandomierz
Zdjęcia: źródło własne, czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.