Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Jadąc droga 46 można zauważyć reklamy Kopalni Złota w Złotym Stoku. Jadąc w stronę Polanicy Zdrój wpisaliśmy ujęliśmy ją w naszych planach. Pogoda nie powinna być tu przeszkodą. Jedynie czas. Wyjeżdżając około południa z Kłodzka naszą nawigację ustawiliśmy na Złoty Stok. Już po niespełna półgodziny wjechaliśmy na parking przed Kopalnią. Chętnych do zwiedzenia nie brakowało. Z folderów jakie pozyskaliśmy w trakcie pobytu na Dolnym Śląsku gospodarz zapraszam nie tylko na spacer w sztolni.

Zwiedzanie Kopalni Złota

Kopalnia Złota w Złotym Stoku plan korytarzy
Plan korytarzy w kopalni Złota w Złotym Stoku

Przy zakupie biletu dowiadujemy się, o której godzinie rozpocznie się nasze zwiedzanie. O ustalonym czasie do grupy oczekujących przy starej kuźni przychodzi przewodnik, który na początek przekazuje kilka ważnych spraw organizacyjnych. W kopalni panuje niska temperatura. Warto nawet w ciepłe dni ubrać się cieplej albo pomyśleć o nakryciu dla pociech jeżeli będą z Wami. Opiekun grupy prowadzi nas do sztolni zatrzymuje się przed wejście do Gertruds Stollen.

Wchodzimy do ciemnych korytarzy. Miejscami osoby o wyższym wzroście muszą uważać na swoje głowy. W środku poznamy historię kopalni, zobaczymy efektowną mapę korytarzy wydrążonych przez górników. Odwiedzimy złotą komnatę, gdzie dowiemy się ile ogółem wydobyto w kopalni złota w trakcie jej funkcjonowania. Dalej przechodzimy chodnikiem śmierci, przy okazji dowiemy się też co nieco o arszeniku. Następnie wychodzimy by przejść na świeżym powietrzu do Czarnej Sztolni.

Podziemny wodospad w Kopalni Złota
Podziemny wodospad w Kopalni Złota

Tuż przed wejściem do niej można zobaczyć niedostępne wejście, wydrążona w górze dziura. Dawne stropy były niskie i poruszanie się po kopalni często odbywało się na z pochyloną głową lub na kolanach. My tymczasem kierujemy się w stronę podziemnego wodospadu. Atrakcja tym większa, że jest to jedyny podziemny wodospad w Polsce. Liczy on dziesięć metrów wysokości. W trakcie naszego zwiedzania, w porze wczesnowiosennej siła strumienia wody była dosyć duża, co ogólnie dało odczuć przyjemne wrażenie. Gdy nastaje pora letnia, zwiedzający mogą czuć rozczarowanie widząc płynący po skałach strumyczek wody.

Głąb sztolni

Dawne wejście do Kopalni Złota
Dawne wejście do Kopalni Złota

Czarna Sztolnia to spora ilość schodów. Trzeba ich sporo pokonać by dojść do kolejnej atrakcji. Zanim usiądziemy na jednej z drewnianych ławek pomarańczowego pociągu przechodzimy przez salę, w której wyeksponowano tablice informacyjne. To stare, z czasów PRL, ostrzeżenia mające na celu poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy. Ich treść często ma humorystyczny oddźwięk jak choćby Po skończonej pracy załóż majtki. Kto wie, w którym zakładzie wisiała tego typu tablica?

Kopalnię opuszczamy wsiadając do pociągu jaki powszechnie wozi górników w głąb dalekich korytarzy, pod ściany wyrobiskowe. Pomarańczowa ciuchcia w Kopalni Złota w Złotym Stoku dostosowana jest do zwiedzających, tak aby stanowiła jedną z miłych atrakcji całego zwiedzania. Po wyjeździe ze sztolni przewodnik żegna się z nami zachęcając do zakupu pamiątek w pobliski sklepiku. Można w nim zobaczyć jak odlewane były sztabki złota.

Korytarze w Kopalni Złota
Korytarze w Kopalni Złota

Zwiedzanie Kopalni Złota w Złotej Stoku zajmuje około 1,5 godziny. Rozpoczęcie zwiedzania odbywa się w odstępach 45 minut. Jest to więc maksymalny czas jaki będzie trzeba poczekać gdy kupicie bilet i nie zdążycie wejść z rozpoczynającą przygodę grupą. Opcją dodatkową płatną dla zwiedzających jest spływ łodzią. Cały rejs odbywa się na odcinku około 200 metrów. My rezygnujemy z tej atrakcji.

Złoty Stok

Na miejscu dostępna jest sklep z pamiątkami, restauracja, a nawet hotel. Z tego co można zauważyć dojeżdżając na parking gospodarze pracują nad możliwością zatrzymania się kamperami. Dostępne są już stanowiska umożliwiające podłączenie do prądu. Z dodatkowych atrakcji, można odwiedzić dodatkowe wystawy związane z kamieniami szlachetnymi. Inne, głównie dla dzieci, w tej porze akurat niedostępne. Jeżeli ktoś nie ma dojść po zwiedzeniu kopalni może zmierzyć się z parkiem linowym dostępnym w koronach drzew porastających stok nad kopalnią.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku jest warta odwiedzenia. Zadbano aby pobyt w pełni uatrakcyjnić. W trakcie zwiedzania na pewno nie będziecie się czuli jak w trakcie kontroli BHP chodząc po surowym obiekcie. Sztolnie dostosowano dla zwiedzających, zapewniono ciekawą ekspozycję związaną z wydobyciem kruszcu. Przejeżdżając w jedną lub drugą stronę warto zjechać i zobaczyć to całe złoto na własne oczy.

____

Zakamarki Świata

Lokalizacja: Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Złota 7, 57-250 Złoty Stok

Zdjęcia: źródło własne, kwiecień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.