Browar Miejski Sopot

Hotel Mercure Posejdon położony jest tuż przy deptaku prowadzącym z Jelitkowa do Sopotu. Oprócz spacerów można pokonywać go na rowerze lub innym dwuśladzie. Postanawiamy wybrać w kierunku Sopotu na wieczorny spacer. Wycieczka jest krótka, nie docieramy nawet do Opery Leśnej. Naszą uwagę zwraca za to restauracja o nazwie Browar Miejski Sopot.

Kartacze

Kartacze z Browar Miejski Sopot
Kartacze z Browar Miejski Sopot

Wchodzimy na plac Przyjaciół Sopotu. Od jednego sprzedawcy pamiątek dowiadujemy się, że w tym miejscu obowiązuje zakaz jazdy hulajnogami. Ponoć grozi za to mandat w wysokości 1000 zł. Przekonuje nas, że wieczorami straż miejska się tu nie pojawia. Kierujemy się w stronę alei Bohaterów Monte Casino. Z przecieka dostrzegamy radiowóz strażników. Żartujemy sobie, zastanawiając się czy ten przekonujący sprzedawca nie współpracuje ze stróżami porządku.

My mijamy Krzywy Domek i kiedy dochodzimy do dworca postanawiamy zawrócić. Zatrzymujemy się przed Browarem Miejskim Sopot. Postanawiamy wejść. Od wejścia wita nas serdecznie bardzo konkretny, miły kelner. Zaprasza do środka, prosi abyśmy się rozgościli, a on już idzie po karty. Ledwo usiedliśmy na wygodnych krzesłach przy niewielkim, kawowym stoliku wraca z menu. Na rzucone przez nas stwierdzenie „chcemy się napić piwa” proponuje nam deskę degustacyjną. Przystajemy na jego propozycje.

Wnętrze Browar Miejski Sopot
Wnętrze Browar Miejski Sopot

Nim wróci z pierwszym zamówieniem postanawiamy na przekąskę spróbować kartaczy. Nikt z nas nie jadł ich jeszcze. Tradycyjna potrawa z Litwy, z ziemniaków i nadziewanym mielonym mięsem. Ktoś pomyśli knedle, inny pyzy i być może każdy ma po części rację. Przyznam się, że knedli nie jadłem nigdy poza domem, a już szczególnie tych nadziewanych owocami. Pyzy nawet jeżeli miałem okazję spróbować gdzieś w barze, to ich smak nie pozostał w mojej pamięci. Co innego kartacze podane w restauracji Browar Miejski Sopot.

Deska konesera

Deska piw Browar Miejski Sopot
Deska piw Browar Miejski Sopot

Smak kartaczy zapamiętam na długo, smaczne, ziemniaczane ciasto i uzupełniające je mielone ciasto. Proste w smaku, jeżeli nigdy nie jedliście, a macie ochotę koniecznie spróbujcie ich w Browarze Miejskim Sopot. A gdy już tam będziecie, polecam Wam deskę degustacyjną piw. Mam dystans do piw kraftowych i rzemieślniczych. Nie dlatego, że jestem przywiązany do smaku starego browaru działającego dziś pod banderą światowego koncernu.

Gustuje w piwach ciemnych, tradycyjnych. Nie przepadam za owocowym, co gorsza cytrusowym posmakiem w piwie, a z tego właśnie słynną lokalne, niewielkie browary. Na degustacyjnej desce w Browarze Miejskim Sopot dostajemy cztery rodzaje piwa. Jest wśród nich ulubione ciemne, jest pilzner, ale w stylu angielskim i ipa. Choć gdzieś na finiszu jednego z nich wyczuwalna jest cytrusowa nuta, to jest niezwykle ulotna, delikatna. Zresztą jak wszystkie piwa na desce konesera.

Piwo z Browar Miejski Sopot
Piwo z Browar Miejski Sopot

Małe kufelki, idealne na wspólne smakowanie we dwoje. Od wejścia Browar Miejski Sopot zaskoczył nas bardzo pozytywnie, swym wystrojem, obsługą i co ważne swoją ofertą. Dobre piwo i smaczne kartacze oraz klimat miejsca zapadają w pamięci i zdecydowanie trzeba polecić je wszystkim odwiedzającym Sopot, zmierzającym ze spaceru ze słynnego molo. Ci, którzy tak jak my nocują w sąsiednich miastach także niech rozważą odwiedziny tego miejsca. Nikt nie powinien być zawiedziony.


Lokalizacja: Pub Browar Miejski Sopot, Bohaterów Monte Cassino 35, 81-767 Sopot
Zdjęcia: źródło własne, listopad 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.