Restauracja Fortuna Rovinj

Chorwackie wybrzeże, piękne widoki, wyspy, niezwykle barwny Adriatyk. Czuje się włoski klimat. Dzisiejszy mieszkańcy Bałkanów korzystają ze swojego dziedzictwa, historii ziemi. Nie mały wpływ na obyczaje, kulturę i kuchnię miały Włochy. Nie przeczę, przeciwnie potwierdzam, że chorwacka kuchnia też wypada doskonale. Zauroczeni klimatem Rovinj pragniemy zjeść coś bliższego włoskiej kuchni. Nie ma z tym problemu, czy raczej oferta jest tak duża, że trudno zdecydować się, które miejsce wybrać. Nasz wybór pada na restauracja Fortuna Rovinj.

Restaurant Fortuna Rovinj

Nim dojedziemy do deptaka po drodze mijamy kilkanaście restauracji. Idąc na wzgórze, do kościoła św. Eufemii i wracając wąskimi uliczkami przechodzimy obok kolejnych. Mniejsze i ciut większe lokale, z których dobiegają rozmowy i śmiech. Tam gdzie jeszcze jest wolne miejsce obsługa zaprasza do stolika. Jednak dziś, w tym pięknym mieście jakim jest Rovinj chcemy zjeść bliżej mariny, patrząc na blask odbijającego się w Adriatyku zachodzącego słońca.

Owoce morza restauracja Fortuna Rovinj
Owoce morza restauracja Fortuna Rovinj

Restauracja Fortuna Rovinj istnieje od przeszło czterdziestu lat. Jest to rodzinny biznes, trudno jednak dociec jak nazywa się ten ród i czy ktokolwiek z nich jest obecny kiedy przekraczamy próg lokalu. Dostajemy stojak na zewnątrz blisko wyjścia. Dookoła, obejście usłane jest roślinnością, za wejściem kamienny deptak, a dalej linia brzegu. Słońce chyli się ku zachodowi. My zaglądamy do karty dań. Włoski klimat jakim przesiąknięte jest Rovinj ułatwia wybór. Pasta z owocami morza, a na drugim talerzu kalmary.

Przygotowanie makaronu z owocami morza to sztuka. Oprócz zmysłu, który musi podpowiedzieć kucharzami kiedy wyjąć go z wody, ważny jest jeszcze jeden – w jakiej temperaturze podać go i przyrządzone owoce morza. Tym, którzy zastanawiają się o czym ten człowiek pisze, przecież to oczywiste, że danie ma być ciepłe, tłumaczę, że dla pasty z owocami morza temperatura musi być idealna na styk. Restauracja Fortuna Rovinj stanęła na wysokości zadania. Oba dania smaczne, idealnie doprawione, owoce morza perfekcyjnie przyrządzone.

Kolacja w Rovinj

Kalmary z restauracji Fortuna w Rovinj
Kalmary z restauracji Fortuna w Rovinj

Karafka białego wina, woda mineralna, słońce zmieniające swoją codzienną barwę, dookoła wielu ludzi, miło płynie czas. Wychodzimy z restauracji Fortuna Rovinj, przechadzamy się jeszcze chwilę brzegiem Adriatyku. Stąd widok na wieżę kościoła św. Eufemii, blask latarni i innych świateł robi jeszcze większe wrażenie niż w dziennym świetle. Wieczorne zwiedzanie ma swoje niepowtarzalne uroki. Wizyta w mieście Rovinj jest niezwykle udana.

O mieście słyszeliśmy wiele dobrego. Żadna z tych opinii nie była błędna. Warto odwiedzić ten piękny zakątek Chorwacji. Podobnie rzecz ma się z restauracją Fortuna Rovinj. Pyszne owoce morza, idealnie przygotowany makaron, do tego miła obsługa i romantyczny klimat. Żegnamy Rovinj i po wieczornym spacerze wracamy na kemping Istria. Docieramy po 22, nie ma jednak problemu z wjazdem. Parkujemy samochód na naszej parceli i na gorąco dzielimy się wrażeniami.

___

Zakamarki Świata

Lokalizacja: Restaurant Fortuna Rovinj, Aldo rismondo 3, 52210, Rovinj, Chorwacja

Zdjęcia: źródło własne, lipiec 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.