Eger i Dolina Pięknej Pani 2018

Po co wracamy do Egeru? Ręka na serce i chwila zastanowienia. Przecież nie dla basenów termalnych, choć nie są złe. Odnowiony rynek wciąż jest uroczy. Miejsce, które przyciąga bardziej od innych to Szépasszony-völgy czyli Dolina Pięknej Pani.

Po rocznej przerwie, po pobycie na kempingu Termal Gyógykemping i wypoczynku na basenach Bükfürdő Thermal & Spa jedziemy do Egeru, by po zameldowaniu w Bacchus Panzió Hotel Eger, ruszyć w uliczką dół do winnic i niepowtarzalnego klimatu.

Szépasszony-völgy

Winiarnia Hagymasi w Dolinie Pięknej Pani Eger
Winiarnia Hagymasi w Dolinie Pięknej Pani

Dolina Pięknej Pani nie stoi w czasie. Widać, które winnice przeszły w ręce młodych, pełnych ambicji, starających się aby ich wina i wystrój wnętrz był na najwyższym poziomie. Wchodzimy, zwiedzamy i nachodzi mnie refleksja gdzie są ludzie?

Co u naszej ulubionej 19tki? W Hagymási Winery panuje równowaga. Jest surowo, swojsko, po węgiersku. W górnej części jest sala z ławami do biesiadowania. Klimat, chłodno, przyjemnie, pozostaje od lat niezmienny. Tutaj kupujemy zapasy ulubionego białego wina Egri Muskotály.

Winiarnia Ostodoros w Dolinie Pięknej Pani
Wnętrze winiarni Ostodoros

Chwila odpoczynku przy stoliku w parku Szépasszony-völgy. Tutejsze wino nigdzie nie smakuje jak właśnie tu. Przywiezione do Polski jest dobrym wspomnieniem, ale ulatuje z niego magia Doliny Pięknej Pani. Nabieramy apetytu. Za chwile odwiedzimy nasze ulubione restauracje.

Gönczi Borászat

Nie zapominamy o drugim punkcie obowiązkowym na winiarskiej mapie Egeru. Poza Doliną Pięknej Pani wino kupujemy w przydrożnych winnicach, tuż przy wjeździe do ścisłego centrum Egeru (trasa 25 od strony autostrady M3). Nie zmiennie od lat króluje tutaj mój czerwony faworyt – Medina z winiarni Gönczi Borászat.

Winiarnia Kedves w Dolinie Pięknej Pani
Winiarnia Kedves w Dolinie Pięknej Pani

Na biesiady nie ma miejsca, choć dostrzec można powolną zmianę i próbę przyciągnięcia większej ilości przyjezdnych. Najlepsze czerwone wino jest jednak pod numerem 65 gdzie w środku zobaczycie wielkie beczki, z których bezpośrednio nalewane jest wino do 1, 3 lub 5 litrowych baniaków.

Węgierskie wino, jedzenie, termy, zabytki, najważniejsze argumenty za jakimi przemawia wizyta w mieście Eger. Choć droga nie taka prosta, ani wygodna i ani krótka, a węgierskiej gościnności uświadczycie w każdym zakątku tego kraju to w tym jednym mieście jest coś nadzwyczajnego, co przyciąga. Wyjeżdżając stąd ma się poczucie jakby była to wizyta u bliskiej rodziny.

Eger Szepasszony-volgy
Szépasszony-völgy czyli Dolina Pięknej Pani.

—-
Wizyta w Eger, Dolina Pięknej Pani, Szépasszony-völgy, Węgry, lipiec 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.