Książka Zamki Dwory i Pałace – Mikołaj Gospodarek

Jestem fanem serialu dokumentalnego Polska z góry. Zamki, dworki, pałace emitowanego przez stację Planete+. Choć przyznaje trudno o systematyczne i regularne obejrzenie całego sezonu. Ktoś powie po co komu telewizja skoro mamy Internet? Przecież tam jest wszystko, wielu youtuberów publikuje filmy o wszystkim i każdym miejscu na Ziemi. Nie ma więc problemu znalezienia opisu, relacji czy opinii z wizyty w danym miejscu. Ważnym czynnikiem jest tutaj jakość, treść merytoryczna. I tak pomału przechodzimy do książki Zamki Dwory i Pałace, która z wszystkich mediów ma moc największą.

Książka Zamki, Dwory i Pałace

Książka Zamki Dwory i Pałace – Mikołaj Gospodarek

O książce Mikołaja Gospodarka Zamki Dwory i Pałace. Polska Nieznana. 150 najwspanialszych dzieł architektury dowiedziałem się z portalu społecznościowego Instagram. Na jednym z obserwowanych profili opisano tą publikację. Długo nie zastanawiając się złożyłem zamówienie. Od tamtej pory książkę zabieram z sobą na każdy wyjazd, a tych o zamkach, dworach i pałacach będzie coraz więcej i więcej.

Nasza nową przygodę z twierdzami zaczęliśmy od Zamek-Niedzica, chwilę potem stanęliśmy przy murach w Czorsztynie. Potem był nawet Zamek w Egerze, ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu, Malbork, Szlak Orlich Gniazd, zamek Książ… to wszystko zwiedziliśmy jeszcze przed wzięciem do ręki tej wyjątkowej książki. Ta stała się inspiracją do odwiedzenia kolejnych miejsc.

Co takiego szczególnego jest w książce Mikołaja Gospodarka? To niezwykły album o 150 wyjątkowych zabytkowych miejscach w Polsce. Zdjęcia autora, forma tekstów sprawia, że jest to obowiązkowy przewodnik gdy wybieram się w bliższe i dalsze regiony naszego kraju. Każde miejsce ciekawie opisane i każde z nich zobaczyć można na efektownej fotografii.

Nasze wyprawy na Dolny Śląski, Szlakiem Orlich Gniazd czy zamków krzyżackich jeszcze się nie kończy. Przeciwnie, ona dopiero się zaczyna. Nasze wrażenia opiszemy tutaj, a Ty drogi czytelniku jeżeli również lubisz podróżować, zwiedzać, podziwiać stare warownie i twierdze sięgnij koniecznie po ten przewodnik. To idealny drogowskaz i podpowiedź gdy zastanawiać się będziesz gdzie teraz?


Książka Zamki Dwory i Pałace. Polska Nieznana. 150 najwspanialszych dzieł architektury, autor Mikołaj Gospodarek, wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała, 2021,
zdjęcie: materiały promocyjne