Wiza Amerykańska

Wniosek i wizyta w konsulacie Stanów Zjednoczonych

Wiza jest dokumentem upoważniającym do przekroczenia granicy i pobytu na terenie obcego kraju. Wystawiana jest przez osoby reprezentujące dany kraj, do którego chcemy się udać. W Internecie można znaleźć wiele uwag dotyczących rozpatrywania wniosku o wizę amerykańską. Sam osobiście przed jego wypełnieniem spędziłem trochę czasu na lekturze.

Skupiałem się na konsultacje krakowskim. Dowiedziałem się więc, że istnieje rygorystyczna kontrola, że nie można wejść z telefonem i innymi urządzeniami. Nie wolno wnosić plecaków, torebek i innych większych przedmiotów. Wszystkie tego typu przedmioty można zostawić w pobliskim pubie, który na tą okoliczność wyposażył się w skrytki depozytowe. Usługa płatna. Tym czasem na miejscu okazało się, że cały proces przebiega sprawnie i bez problemów. Zacznijmy jednak od początku.

Paszport

Aby otrzymać wizę amerykańską niezbędne jest posiadanie paszportu, którego ważność jest dłuższa o 6 miesięcy niż planowany pobyt.

Zdjęcie

Wytyczne w zakresie zdjęcia do wizy są odmienne od paszportowych czy do dowodu osobistego.
Jeżeli dojdziemy do wniosku, że któreś z obecnych naszych zdjęć, nie starsze niż półroku, będzie pasować możemy wykonać test na stronie

Nie udało się? Zatem czeka nas wizyty u fotografa. W tym miejscu proszę rozważyć czy koniecznie potrzebujecie zdjęcia wydrukowane. W zakładzie fotograficznym powinni mieć możliwość nagrania na pendrive plik w wersji cyfrowej. Wydruk generuje tylko koszt, jak się potem okaże zupełnie zbędny (złożenie wniosku o wydanie wizy amerykańskiej możliwe jest tylko przez Internet).

Wniosek online o wydanie wizy amerykańskiej

Wiza amerykańska podzielona jest na kilka rodzajów. Poniżej opisuję typ B2 tzw. nieimigracyjna wiza turystyczna. Mamy zdjęcia? Zatem przejdźmy do wniosku na stronie

Cały proces miał zająć chwilę. Mitem jest stwierdzenie, że jego wysłanie zajmuje od 3 do 5 minut. Być może tak jest z jedną podstroną. Całość to kilka minut do godziny.

Uwaga 1. Przed każdy „dalej >” zapisz aktualny stan. Formularz ma zablokowaną opcje „wklejania”. Nawet gdy przygotujecie sobie adres pobytu lub informacje o tym czym się zajmujesz zawodowo. Informacje te i tak będzie trzeba wpisać litera po literce.

Uwaga 2. Spotkałem się z sytuacją gdy wniosek wypełniała osoba ze statusem „rozwodnik”. Potrzebowała daty rozwodu i danych osobistych byłego współmałżonka.

Uwaga 3. Zmieniłeś pracę w ostatnim czasie? System poprosi cię o dane obecnego oraz poprzedniego pracodawcy. Z kontaktem do swojego byłego przełożonego włącznie.

Szukanie danych w trakcie wypełniania wniosku powoduje wygaśnięcie sesji i przejście do pierwszego pola. Jeżeli wcześniej nie zapisaliśmy danego kroku to cały proces rozpoczyna się na nowo.

Wniosek o wizowy krok po kroku

Na stronie wyświetlą się podstawowe informacje na temat formularza.
W tym miejscu wybieramy nasz język, określamy miejsce konsulatu do którego wybierzemy się na rozmowę (Warszawa lub Kraków). Za pierwszym razem wybieram „Start An Application”. Jeżeli sesja wygaśnie to powtórne wczytanie danych dokonacie przez „upload”.

Każdy, rozpoczęty, wniosek otrzymuje swój Application ID. Każde „od nowa” nawet jeżeli rozpocznie się od wczytania zapisanych danych będzie posiadać inny, własny identyfikator. Ważne aby zanotować ten na samym końcu. On przyda nam się do kolejnego formularza.

Krok 1. Personal, Address, Phone and Passport
Wskazujemy numer paszportu i datę jego ważności. Następnie własne dane jak datę urodzenia, imiona rodziców, nazwisko panieńskie, stan cywilny, liczbę dzieci.

Krok 2. Travel Information
Podajemy termin naszego pobytu, na jak długo. Należy wskazać miejsce naszego pobytu łącznie z dokładnym adresem i telefonem. Będziesz nocować w hotelu? Wpisujesz dane z hotelu.
Dodatkowo należy wskazac ewentualnych towarzyszy podróży oraz określić cel podróży (prywatny, służbowy itp.).Jeżeli zaznaczyliśmy i podaliśmy dane osoby z nami podróżującej będziemy proszeni o wskazanie czy posiada już wizę amerykańską.

Krok 3. U.S. Contact Information
De facto wracamy w tym miejscu do sprawy adresu Twojego pobytu. Dane np. hotelu powinny wystarczyć.

Krok 4. Family Information
Wpisujemy dane o naszych najbliższych. Czy przebywają na terenie Stanów Zjednoczonych? Nie. To uzupełnij co trzeba, bez szukania na siłę, że kogoś jednak znasz i przebywa on „za Oceanem”.

Krok 5. Work/Education/Training Information
W tym miejscu podajesz informacje dotyczące swojego źródła utrzymania. Miesięczny dochód określamy jako średni.

Krok 6. Security and Background Information
Przed Tobą ostatnie… 25 pytań. Dziwnych, śmiesznych, zaskakujących. Traktować trzeba to jako formalność związana z bezpieczeństwem. Jeżeli Twoje sumienie jest czyste to większość odpowiedzi będzie na „nie”.

Wydawać może się to wszystko, krótkie, łatwe i bez problemu. Życzę aby takie właśnie było dla Ciebie. Przed wysłaniem wniosku dołączamy nasze zdjęcie. Jeżeli wszystko jest w porządku to dokument zostaje wysłany.

Na podany e-mail dociera jego potwierdzenia, z ostatnim, ważnym kodem ID. Warto wydrukować to potwierdzenie. Przydaje się przy wejściu do konsulatu. Zanim odwiedzimy Kraków lub Warszawę musimy jeszcze załatwić sprawę terminu wizyty i dokonać stosownej opłaty.

Równowartość 160$ możemy dokonać online:

Korzystałem z opcji płatności kartą. Uwaga! Tylko karty debetowe. Co prawda nie sprawdziłem czy system zaakceptuje kartę kredytową, ale wszędzie wyraźnie podkreśla się możliwość realizacji operacji tylko kartą płatniczą do konta osobistego.

Nie musicie mieć konta w walucie obcej (dolarach). Dyspozycja dokonywana jest w polskich złotych.
Umówienie się na wizytę w konsulacie Przed spotkaniem z konsulatem należy online przez stronę

określić datę i godzinę swojej wizyty. Po rejestracji do systemu otrzymacie wgląd do „wolnych terminów”. Z nich wybieracie dogodny dla siebie.

Uwaga, sprawdźcie wszystko dokładnie z kalendarzem i upewnijcie się, że wybrana data z kalendarza przypada na ten dzień tygodnia, który wam pasuje. Byłem osobiście świadkiem zdarzenia gdzie pani pomyliła się i przyjechała nie w swoim terminie. Nie została wpuszczona.

Wydrukujcie kartę potwierdzenia spotkania. To usprawni proces wręczenia wam „zielonej przepustki”.

Rozmowa w konsulacie

Krakowski Konsulat Stanów Zjednoczonych mieści się w okolicach starego miasta, na ulicy Stolarskiej 9. Po dotarciu na miejsce nie stoicie przy drzwiach wejściowych, ale najpierw udajecie się na drugą stronę drogi. Pod zadaszeniem w tłumie odszukujesz osobę z identyfikatorem. To ona co jakiś czas odzywa się podając godzinę. Jeżeli umówiłeś się na 10:00, a jest dopiero 09:00 to czekaj cierpliwie. Podchodzą osoby, które ustaliły czas wizyty godzinę wcześniej od Ciebie. Urzędnik weryfikuje Twoje dane na podstawie

  • ID złożonego wniosku o wizę,
  • potwierdzenia wizyty spotkania,
  • Twojego aktualnego paszportu.

Jeżeli jest wszystko w porządku otrzymujesz „zielone światło”. Zabierasz kartonik i ruszasz na drugą stronę. Po okazaniu „przepustki” zostajesz wpuszczony do środka. Tam zostajesz poddany kontroli.

Moja wizytę w Krakowie odbyłem w sierpniu 2016 roku. W tym czasie:

  • bez żadnych przeszkód mogłem wejść do środka z małym dzieckiem;
  • w środki są skrytki depozytowe, w których można, trzeba, zostawić telefon i inne urządzenia elektroniczne;
  • do dalszych pomieszczeń wpuszcza się osoby z torebkami, większymi niż dozwolony format A4.

Ja przekroczyłem próg Konsulatu z minimalną ilością rzeczy, szczególnie metalowych. Wszystko pozostawiłem w samochodzie na strzeżonym parkingu. Nie jest to komfortowa sytuacja. Jak się okazuje, zupełnie zbyteczna.

Wszystkie osoby, ochrona, poszczególni urzędnicy, są mili, uprzejmi i pomocni. Do tego stopnia, że po pobraniu odcisków palców, widząc dziecko obecne z nami, zostaliśmy od razu pokierowani do ostatniego okienka.

Rozmowa z konsulem nie odbywa się w „cztery oczy”. Stojący w kolejce po otrzymaniu kodów kreskowych do dalszej elektronicznej identyfikacji oraz zebraniu wspomnianych odcisków palców podchodzą do jednego z okienek. Skojarzenia z wizytą w urzędzie pocztowym jak najbardziej słuszne.

Sam przebieg rozmowy też odbywa się szybko. Pytania zadawane są w języku polski. Podstawowe to oczywiście po co i na jak długo. Proces ten kończy się poinformowanie, że wiza została przyznana lub nie. Jeżeli tak, to odchodzimy z kwitkiem. Paszport dotrze do nas przesyłką kurierską. Jeżeli decyzja jest negatywna paszport otrzymamy od razu do ręki.

Odbiór paszportu

Paszporty wysyłane są do właścicieli za pośrednictwem firmy kurierskiej TNT. Miejsce odbioru jest jedna z siedzib tej firmy na terenie Polski. Możliwe jest też dostarczenie dokumentu pod wskazany adres – wiąże się to jednak z dodatkowym kosztem. Jeżeli paszportów jest więcej to nie zostaną one wysłane w jednej kopercie. Trzeba więc liczyć się z wielokrotnością kwoty z cennika. Formalności związane z „odbiorem” ustalamy przy okazji wniosku ws. terminu wizyty w konsulacie. Przy odbiorze osobistym konieczne jest okazanie dowodu tożsamości.

Przyznana wiza amerykańska

Wiza upoważniająca do przekroczenia granic Stanów Zjednoczonych ważna jest na dziesięć lat od daty jej przyznania. Nie jest jednak mitem stwierdzenie – że jej posiadanie to dopiero część działania, które pozwolą wam wkroczyć na teren USA. Ostateczne pozwolenie stanowi pieczęć wbita przez celnika w trakcie odprawy. Teoretycznie jesteście już na terenie Stanów (port lotniczy lub wodny), ale dopóki nie odpowiecie na kolejną serię pytanie i nie wzbudzicie zaufania urzędnika, będziecie żyć w niepewności.

Choć twarze celników mogą świadczyć o ich bezduszności, to okazać może się, że jest to tylko płaszcz nakryty na własną osobowość. Kto by się spodziewał, że na odpowiedź „from Poland” usłyszymy „lubię pierogi!”? Bywa i tak.

Na wspomnienia trzeba sobie ciężko zapracować. Czasami od samego początku. Bywa nim nawet żmudna droga urzędowa. Potrzeba do niej jedynie cierpliwości i opanowania emocji. Potem jest już tylko co wspominać i z czego się pośmiać. Jak choćby z „niczego nie można wnosić z tobą”. Będę miał to wypominane pewnie przy każdej rozmowie nt. wizy amerykańskiej. Tak jest gdy się człowiek naczyta. Dziękuje za lekturę.