Na wieżę Petrińską dostaliśmy się kolejką linową Petrin, w której obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Mając zakupione bilety całodniowe postanowiliśmy wykorzystać je ruszając w najbardziej odległe od hotelu Julian miejsca, które chcieliśmy zobaczyć w czeskiej stolicy. I tam tramwajem podjechaliśmy niemal pod sam Dworzec Miejski by dalej ruszyć do Muzeum Narodowe w Pradze. W tym miejscu zaczyna się jedna z nieplanowanych przygód w tym uroczym mieście.
Palladium Praha
Wsiadamy do tramwaju linii nr 15, którym jedziemy aż do stacji głównej dworca kolejowego w Pradze. Przez szybę oglądamy czeską stolicę. Przejeżdżamy obok galerii handlowej, w której mieści się ponad dwieście punktów handlowych. Na jej głównej wejście zaadoptowano starą stylowy budynek. Nie tylko świąteczne ozdoby przyciągają do niej wiele osób. My zajrzeliśmy do niej by sprawdzić ofertę gap, który w Polsce nie posiada już sklepów stacjonarnych. Przy okazji trafiliśmy do dobrze wyposażonego sklepu zabawkowego.
Promocyjne zestawy lego były bardzo kuszące, my jednak nie przyjechaliśmy tutaj na zakupy. Choć przy okazji spacerów zajrzeliśmy między innymi do sklepu sieciowego half price przy ulicy Václavské. Trzeba przyznać, że sporych rozmiarów swoim asortymentem bije na głowę to co można kupić u nich w Polsce. Na tej samej ulicy dostępny jest też sklep reserved. Tyle jeśli chodzi o skojarzenie sieci handlowych. Większość sklepów odzieżowych marek pokrywa się z tym co dostępnej jest w naszych galeriach handlowych. Obok większości z nich jedynie przechodzimy.
Czasy kiedy za granicą dana marka wywoływała poruszenie i koniecznie trzeba było zajrzeć aby nabyć choć coś niewielkiego z naszytą etykietką minęły. Miejmy nadzieje bezpowrotnie. Dziś dostęp do większości mamy albo w realu albo przez sklepy internetowe. Te jednak nie oddają wrażenia jakim robi choćby słynna praska ulica z ekskluzywnymi butikami. Mieliśmy okazję przejść się nią zmierzając do żydowskiej dzielnicy, a dokładnie rzecz ujmując na tamtejszy popularny trdelnik.
Praha Hlavní Nádraží
Tymczasem dojeżdżamy do przystanku skąd z większą grupą kierujemy się w stronę budynku dworca kolejowego. Wielu przyjezdnych poleca zwiedzenie jego starszej, zabytkowej części. Obieramy dworzec za punkt startowy i ruszamy po kolejne wrażenia. Wchodzimy do wielkiego holu, w którym głębi się tłum. Jedni właśnie przyjechali do Pragi inni ją opuszczają. Ci drudzy stoją przy wielkich ekranach gdzie co parę sekund zmieniają się informacje o godzinach odjazdów pociągów. Wszystko w otoczeniu sklepów i punktów gastronomicznych. Ta część dworca przypomina trochę punkt odpraw na lotnisku.
Do Pragi przyjeżdża wielu turystów. Ci z Europy często wybierają kolej jako najdogodniejszy środek transportu. Sam utwierdzam się w przekonaniu, że to dobre i wygodne rozwiązanie. Znając od środka całą nić połączeń spokojnie można stwierdzić, że nie ma żadnego problemu z dojazdem od dworca, do którejkolwiek część stolicy Czech. Chwilę zajmuje nam znalezienie odpowiedniego przejścia i dotarcia do naszego celu. To zabytkowy budynek dworca, którego główny hol warto zobaczyć na własne oczy. Windą w górę i w dół i wreszcie udaje się nam stanąć niemal pośrodku budynku w stylu secesyjnym.
Korzenie dworca kolejowego w Pradze sięgają czasów Franciszka Józefa I i datowane są na końcówkę XIX wieku. Przed długi czas dworzec nosił nazwę na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona, który jak wieść niesie w dużym stopniu przyczynił się do połączenie krajów Czech i Słowacji, tworząc jedno wspólne państwo Czechosłowację. Dziś potoczna nazwa to Praha Hlavní Nádraží. Zabytkowy hol zdobią godła miast, z którymi Praga nawiązywał połączenia. Warto udać się na zewnątrz, najlepiej na drugą stronę ulicy i zobaczyć budynek także z zewnątrz.
Muzeum Narodowe w Pradze
Nasz dalszy plan zwiedzania stolicy Czech przewidywał udanie się pod budynek Muzeum Narodowego w Pradze. Przechodzimy więc znów pod trasą Wilsonova i idąc obok ładnego budynku opery stajemy przed ogromnym wejściem do budynku muzeum. Stąd podziwiać można widok na skwer Václavské. To przy nim znajduje się kolejne miejsce, które chcemy koniecznie odwiedzić. Przedtem wchodzimy do środka imponującego budynku. Przekraczając próg zastanawiam się ilu turystów zna dobrze historię Czech i co takiego może mieścić się w Muzeum Narodowe w Pradze? Po przeszło trzech godzinach jest już bogatszy o tą wiedzę.
Kupujemy bilety i ruszamy na zwiedzanie Muzeum Narodowe w Pradze. Kurtki, plecaki zostawiamy w szatni wyposażonej w zabezpieczone szafki. Zaczynamy zgłębiać historię, jak się okazuje nie tylko kraju, w którym jesteśmy. Historia każdego narodu wywodzi się z ewolucji świata i człowieka. Muzeum Narodowe w Pradze prowadzi nas przez te etapy ukazując przemiany biologiczne, zmiany środowiska, aż po ucywilizowanie człowieka. Natura kroczy własnymi prawami, od milionów lat panuje w niej symbioza. Niemal każda istota ma do spełnienia swoją rolę.
Pomagają w jej w tym naturalne składniki, z których składa się planeta Ziemia. Te najbardziej niezwykłe, cenne i szlachetne zobaczyć można na specjalnej wystawiem. Muzeum Narodowe w Pradze posiada ogromny zbiór kruszców, kamieni, kryształów, których forma porusza i zachwyca zwiedzających. Znaleźć tam można także polskie wątki, jak imponująca słona bryła z Kopalni Soli w Wieliczce. Wychodzą z sali wystawowej jeszcze nie pojmuje jaki jest zamiar powstania Muzeum Narodowego w Pradze. Dopiero po przejściu następnych ekspozycji dociera do mnie cała koncepcja.
Historia Czech
Być może to jedynie moja interpretacja, a całość układa się w taką właśnie logiczną całość. Przechodzimy więc dalej obok imponującej figury mamuta i innych zwierząt aż docieramy do czasów, w których pojawia się człowiek. Muzeum Narodowe w Pradze ukazuje ewolucję cywilizacji i jej konsekwencje. Człowiek walczy by przeżyć. Niestety oprócz zdobywania pożywienia, podniósł także rękę na osobnika tego samego gatunku. Coraz bystrzejszy umysł jednostek prowadzi do zguby milionów. Powstanie prochu jest początkiem końca. Ktoś powie, że to naturalne unicestwienie nadmiarów, ziemia nie jest z gumy. Posiadamy rozum i wydaje się, że nie potrafimy go wykorzystać jak trzeba.
Muzeum Narodowe w Pradze oprócz stałych eksponatów, historię Czech ukazuje prezentując filmowe scenki z walk, bitew. W czasach średniowiecza Czesi nie odgrywali znaczącej roli w historii Europy. Może już wtedy żyli w przekonaniu, że trzeba cieszyć się życiem. Tak jak robią to teraz, kiedy odzyskali wolność. Bliższa jest mi historia naszych sąsiadów z czasów hitlerowskiej okupacji. Wydaje się, że nie mieli wtedy zbyt wiele do powiedzenia. Podobnie jak po wyzwoleniu przez armię czerwoną. Wspólnie dzieliliśmy los pod totalitarnym nadzorem związku radzieckiego.
Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Pewnie nie jeden Czech też ma powody do narzekań. Przyjeżdżamy do Pragi i utwierdzamy się w przekonaniu, że ten kraj docenia wolność, cieszy się nią, potrafi szanować się nawzajem. Muzeum Narodowe w Pradze pokazuje całą drogę od zarania dziejów Ziemi. Przyszło im żyć tu i teraz. Nigdy nie jest łatwo, ale można sprawić, że będzie prościej i łatwiej. Trzeba tylko wziąć się do pracy, oprócz siebie widzieć też wzajemne cele, by tworzyć cywilizowane społeczeństwo.
Z historii do rzeczywistości
Zwiedzanie Muzeum Narodowego w Pradze zajęło przeszło trzy godziny. Początkowe wątpliwości prysła jak bańka mydlana. Warto poświęcić i spędzić ten czas. Spora część ekspozycji jest uniwersalna. Zaś jeśli chodzi o nazwiska czeskich bohaterów, jeżeli nawet w tamtej chwili nic wam nie mówią, możecie wrócić lub przypomnieć sobie o nich gdy zagłębicie się w historię Czech.
Jeżeli uznacie, że Muzeum Narodowe w Pradze to strata czasu, mając na uwadze ilość miejsc do zwiedzenia, to jako ostatnią rekomendację wskaże sam wystrój muzeum. To nie nowoczesna bryła, zwykłych sal, w których wstawiono kolejne gabloty z eksponatami. Historyczny budynek muzeum sam w sobie jest wart zobaczenia. Kolejny przykład pięknych, bogato ustrojonych wnętrz.
Ta pigułka historii doskonale uzupełnia się z tym co czeka nas po wyjściu z Muzeum. Przed wami rzeczywistość ubrana w codzienność. Idziemy, by kilkadziesiąt metrów dalej znów odwrócić się w kierunku historycznego budynku. Położony na wzniesieniu robi duże wrażenie. Można pomyśleć, że to siedziba ważnych osobistości lub miejsce, w którym podejmowane są strategiczne cele na szczeblu państwowym. To Muzeum Narodowe w Pradze, które warto zobaczyć i zwiedzić.
___
Lokalizacja: Praga, Czechy
- Dworzec Kolejowy, Praha Hlavní Nádraží, Wilsonova 300/8, 120 00 Vinohrady, Czechy
- Muzeum Narodowe w Pradze, Václavské nám. 68, 110 00 Nové Město, Czechy
Zdjęcie: źródło własne, listopad 2023