Výtopna Praga Restauracja Z Pociągami

Pierwotny plan zakładał zobaczenie zabytkowego dworca kolejowego następnie idąc dalej tym torem odwiedzamy restaurację z Výtopna. Po drodze jedynie mieliśmy przejść obok imponującego budynku Muzeum Narodowego w Pradze i stąd już blisko na plac Wacława. Niepozorna z zewnątrz, po wejściu na pierwsze piętro odkrywa swój niezwykły świat – oto Výtopna Restauracja z pociągami.

Stolik i zamówienie Výtopna

Wejście Výtopna restauracja z pociągami
Wejście do Výtopna

Kiedy idąc chodnikiem wasz mobilny przewodnik podpowiada, że to już tuż tuż, a waszym oczom nagle ukazuje się ogromna kolejka, nie wpadajcie w panikę. Obok Výtopna restauracja z pociągami mieści się inne jak widać popularne miejsce Popeye. Nazwa mało mi znana, ale widząc kolejkę domyślam się, że to mocny konkurent KFC. Być może gdyby był to Hooters, którego jedyna (przynajmniej do niedawna) restauracja mieści się właśnie w Pradze z sentymentu zawahałbym się przez moment. Strach prysł, przechodzimy jeszcze kawałek i po chwili rozglądania dostrzegam drzwi z logo restauracji.

Gości siedzących na pierwszym piętrze widać już z zewnątrz. Jednak dostanie się do środka może zająć parę sekund. Gdy odnajdziemy upragnione wejście udajemy się krętymi schodami na górę. Nie wejdziemy jednak swobodnie na salę. Zatrzymuje nas pas blokujący przejście. Musimy poczekać na kelnera. Przed nami dwie ekipy. Kiedy słyszę jak do pierwszej z nich obsługa pyta o rezerwację serce mi zamiera. Nie mają, ale też nie odchodzą z kwitkiem. Czekamy na naszą kolej. Pytanie, kiwamy przecząco głową, pani przez chwilę patrzy w milczeniu na ekran monitora, po czym po chwili wskazuje nam numer stolika. Informuje nas, że mamy około godziny czasu.

Sala w restauracji Výtopna
Sala w restauracji Výtopna

Pokonujemy kilka stopni i stajemy na podeście, z którego widać całą salę Výtopna restauracja z pociągami. Nasze miejsca są usytuowane przy oknie, stolik ciągnie się wzdłuż całej szklanej ściany. Przez całą długość ułożone są tory. Jest ich dużo, podobnie jak pociągów, które co rusz przejeżdżają, jedne puste, inne z zamówionymi daniami, ostatnie odwożą resztki, szklanki po piwach, brudne serwetki. Obsługa przynosi nam menu, ale trudno się na nim skupić. Co chwila przejeżdża kolejna niesamowita lokomotywa z wagonami. Kiedy udaje się nam wybrać zamówienie, zastanawiam się czy pan to jeszcze kelner czy tylko obsługa, która zapisuje nasz wybór, a później rozlicza zamówienie.

Pociąg z zamówieniem

Kuchnia zajezdnia w Výtopna
Kuchnia zajezdnia w Výtopna

Każdy stolik w Výtopna restauracja z pociągami, posiada swój numer. Zamówienie dociera pod wskazany numer. Bywa, że jest podzielone na kilka zestawów. Picie przywozi jedna lokomotywa, jedzenie dostarcza druga. Mając na uwadze czas jaki wyznacza nam na wstępie obsługa, mija on bardzo szybko. Nic się nie dłuży, nikt się nie nudzi. Wszyscy podziwiają przejeżdżające modele. Zachwyt zmieszany z uśmiechem na twarzy. Jedni mają gwiazdki michelin inni fajny pomysł i wystarczająco dobrą kuchnię.

Výtopna bądź co bądź to przede wszystkim restauracja. W swojej karcie kusi stekami, burgerami i innymi przekąskami w amerykańskim stylu. Zamówiony burger był całkiem smaczny, dopełnieniem były nie złe frytki, które idealnie pasowały na przekąskę do zamówionego zestawu degustacyjnego. Składał się on z czterech szklanek małych piw. Osobiście nie jestem za eksperymentowaniem i wolę tradycyjne czeskie jasne lub ciemne piwo, bez smakowych udziwnień. Piwo w Výtopnej smakowało, jednak nie oszukujmy się, nie po to przyszliśmy do tej wyjątkowej restauracji.

Brawa za pomysł, organizację, wykonanie. Praga zachwyca od pierwszych chwil gdy do niej przyjedziemy. Výtopna restauracja z pociągami to kolejny punkt warty odwiedzenia, by zobaczyć coś wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju. Przy okazji napić się dobrego czeskiego piwa i coś przekąsić. Nie musi być dużo. W Pradze są miejsca, które wystrojem i obsługą może tak nie zachwycają, ale za to mają coś co wielu określa mianem najlepszych w Europie. I my postanowiliśmy przekonać się o tym osobiście.

____

Zakamarki Świata

Lokalizacja: Výtopna restauracja z pociągami, Václavské nám. 802/56, 110 00 Nové Město, Czechy

Zdjęcia: źródło własne, listopad 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.