Ośrodek Narciarski Czorsztyn Ski góra Wdżar Kluszkowce

Tak jak dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki tak nie powinno się ponownie przyjeżdżać na ten sam stok. Nawet gdy pozostawił on pozytywne wrażenie za pierwszym razem. Niniejsze powinno wystarczyć za samą rekomendację gdy na cel obierzecie Ośrodek Narciarski Czorsztyn Ski w Kluszkowce na górze Wdżar. Mapa tras sugerować może jedno z najlepszych miejsc. Tak mogłoby być gdyby jeszcze ktoś chciał zadbać o to miejsce w trakcie sezonu narciarskiego.

Trasy Narciarskie Czorsztyn Ski

O godzinie ósmej rusza czteroosobowa kanapa dla pierwszych zapaleńców. Nie ma nic lepszego na stoku narciarskim niż dobrze przygotowana trasa, zjazd po „sztruksie”. Wjazd na górę Wdżar by ruszyć „jedynką” w dół po ratrakowanym stoku, następnie z „dwójki” przejść na „dziesiątkę” i dalej do dolnej stacji wyciągi Czorsztyn Ski. Rytuał powtarzać do czasu aż po przygotowanej trasie pozostanie tylko wspomnienie. Wtedy można spróbować wymagających tras oznaczonych „trójką” lub „szóstką”.

Górna stacjia kolejki dwuosobowej
Górna stacjia kolejki dwuosobowej

Mniej więcej po godzinie rusza talerzykowy wyciąg wzdłuż „jedynki”. Wjeżdża się nim wyżej od górnych stacji wyciągów kanapowych i po kilku krokach lekkiego podejścia można stanąć na początku „siódemki. To najlepsza trasa w Ośrodki Narciarskim Czorsztyn Ski w Kluszkowce. Nie bez powodu wybierana jest za trasę do zawodów organizowanych na górze Wdżar oraz treningów dla oficjalnych klubów sportowych. Bywa, że wasz zjazd tą trasą nie będzie po myśli panów trenerów. Nie oszukujmy się, jej zacienione położenie i frekwencja sprawiają, że jest stokiem najdłużej w ciągu danego dnia nadającym się do zjazdów.

Na dalszą część dnia optymalnym wyborem jest trasa szósta. Ma wymagające odcinki stąd nie jest tak oblegana jak jedynka. Z tej, gdy przebrniecie po dziesiątej przez muldy możecie zjechać krótszą trójką. Nim wybije na zegarze południe Czorsztyn Ski w Kluszkowce staje się stokiem, w którym zaczyna się walka o przetrwanie. Niezależnie czy byliśmy z początkiem stycznia (2020) czy co gorsza pod koniec sezonu, w drugiej połowie lutego 2022 r. Z zasięgniętych w trakcie wjazdu na czteroosobowej kanapie informacji Ośrodek Narciarki na górze Wdżar działa do końca marca.

Ferie w Czorsztyn Ski

Wąwóz na górze Wdżar pod kolejką Czorsztyn Ski
Wąwóz na górze Wdżar pod

Zróżnicowanie i ilość tras jest zaletą Ośrodka Narciarskiego Czorsztyn Ski w Kluszkowce, ale jednocześnie jego wadą. Przyciąga on niezliczone ilości szkółek narciarskich. Są to grupy odpowiadające ilością miejsc w autokarach, które jeden przy drugim parkują przy dolnej stacji wyciągu. Ciekawostką w trakcie naszego pobytu są wozy wojska polskiego, które przywożą mundurowych. Żołnierze jak zwykli ludzie dysponują różnym poziomem umiejętności jeździeckich. Do tego dochodzą indywidualni uczniowie szkółki narciarskiej działającej przy ośrodku Czorsztyn Ski.

Po dziesiątej godzinie robi się tłok nie tylko przy każdym wyciągu, ale na głównych trasach. Dokładając ich tragiczny o tym czasie poziom, muldy, sypki śnieg nasz relaks na nartach robi się walką o przetrwanie. My o tej porze meldujemy się w Karczmie Koliba na śniadanie. To idealny czas gdy i tam tłum zajmie każde wolne miejsce. Najedzeni często poddawaliśmy się dojeżdżając do Hotelu Pod Wulkanem robiąc pauzę. Gdy sił i chęci starczało ruszaliśmy na wieczorne zjazdy.

Czorsztyn Ski trasa niebieska na Górze Wdżar
Czorsztyn Ski trasa niebieska na Górze Wdżar

Niestety w trakcie dnia ani razu nie przejeżdża po stoku ratrak. Wieczorne jeżdżenie po trasach Czorsztyn Ski to walka na oblodzonych odcinakach, z których wjeżdżamy w muldy. Jedna wielka walka. Dzisiejszy styl potocznie uczony przez instruktorów nie wystarcza aby takie warunki sprawiały przyjemność. Przytrzymana narta powoduje jeden za drugim upadek. Autor też nie ustrzegł się takiej sytuacji, w konsekwencji doznając kontuzji dłoni.

Restauracje na stoku Czorsztyn Ski

Przerwa na zasłużoną na herbatę, kawę lub małe piwo. Jeżeli w porę zaplanujemy naszą przerwę to uda nam się załapać na wyśmienitego pączka, który owiany jest już mianem kultowego w karmach na stoku Czorsztyn Ski. My najczęściej stołujemy się w karczmie Koliba. Przy bezchmurnym niebie wieczorami wjeżdżaliśmy wyciągiem krzesełkowym na górną stację obok której znajduje się Karczma Bacówka. Tam zamawialiśmy najczęściej po piwie i porcje frytek. To miejsce rozbudowało się od naszej ostatniej wizyty. O tej porze zaglądaliśmy też do Karczmy Lubań na jakiś deser.

Karczma Koliba pod górą Wdżar

Menu we wszystkich karczmach podobne i w zasadzie żadna z nich nie wyróżnia się niczym wyjątkowym. Choć najbardziej klimatyczna jest karczma Koliba znajdująca się tuż przy wyciągu orczykowym E. Z jej wnętrza lub tarasu przyglądać można się jeżdżącym główną trasą na Czorsztyn Ski.

Wnętrze Karczmy Koliba
Wnętrze Karczmy Koliba

Wszystko działo się niczym rytuał, około dziesiątej zjazd pod karczmę, zostawienie nart przed wejściem, zajęcie stolika z widokiem na stok i zamówienie. Moskole z masłem czosnkowym, pączek, szarlotka z lodami i niemal codzienne pierogi ruskie. Sami tez nie dziwiliśmy się gdy po takim śniadaniu zapał do jazdy malał niemal do zera.

Przychodził czas na dłuższy odpoczynek i regenerację sił. Bywa, że wtedy ruszaliśmy na wycieczkę po okolicy. Będąc na wieży widokowej Bachledka w słowackim Ždiar przekonaliśmy się, że nawet o godzinie 13 warunki na stoku mogą być idealne. Niestety w Kluszkowcach w ośrodku narciarskim Czorsztyn Ski sprawa przedstawia się zupełnie inaczej.

Szkółka narciarska Czorsztyn Ski.

Lekcja z instruktorem ze szkoły narciarskiej Czorsztyn Ski
Lekcja z instruktorem ze szkoły narciarskiej Czorsztyn Ski

Podobnie jak w 2020 roku tak i tym razem skorzystaliśmy z pięciodniowego pakietu lekcji z instruktorem. Nauka trwa godzinę. Czekamy przed wejściem na swojego nauczyciela i z nim przechodzicie na wyciąg. Po pierwszym dniu umówiliśmy się, że będziemy czekać przy wyciągu. Pozwala to zaoszczędzić co najmniej pięć minut.

Biorąc pod uwagę wjazdy kolejką na górę sama lekcja na dobrą sprawę nie trwa dłużej niż 40 minut. Z obserwacji trzeba przyznać, że postępy są widoczne, mimo że to zaledwie godzina dziennie. Instruktorzy szkółki Czorsztyn Ski mają pierwszeństwo na wszystkich wyciągach, wchodzą z uczniami specjalnym wejście. Te jednostkowe przypadki nie są jakąś wielką uciążliwością.

Góra Wdżar Ośrodek Narciarski Czorsztyn Ski
Góra Wdżar Ośrodek Narciarski Czorsztyn Ski

Mimo, że patrząc na mapę tras Ośrodka Narciarskiego Czorsztyn Ski na górze Wdżar w Kluszkowcach wydaje się jednym z najlepszych miejsc dla miłośników nart w Polsce. Niestety zarządca tego obiektu nie staje na wysokości zadania i stok w lutym jest w żałosnym stanie.
My już trzeci raz raczej tu nie przyjedziemy. Szczególnie, że na celu mamy stoki po słowackiej stronie.


Ośrodek Narciarski Czorsztyn Ski, góra Wdżar, Kluszkowce, luty 2022 r.
zdjęcia: źródło własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.