Pijalnia Wód Szczawno Zdrój

Z Góry Zamkowej i ruin zamku Nowy Dwór kierujemy się do Szczawno Zdrój. Plan tego celu nie zakłada nic szczególnego. Spacer po tej uzdrowiskowej miejscowości, może ku pokrzepieniu jakaś kawa i dalej w drogę. Parkujemy samochód i ruszamy wzdłuż potężnego budynku, który przypomina sopocki Grand hotel. Schodzimy alejkami niżej zatrzymując się przy kolejnym przyciągającym wzrok budynku, to pijalnia wód w Szczawno Zdrój.

Pijalnia Wód Szczawno Zdrój

Pijalnia Wód Mineralnych w uzdrowisku Szczawno Zdrój
Pijalnia Wód Mineralnych w uzdrowisku Szczawno Zdrój

Nasz plan nie zakładał degustacji, nawet po wejściu do środka żeby zobaczyć tylko wnętrze pijalni. Cena biletu jest zaskakująco niska, do tego dostajemy kartonowy kubeczek. Ruszamy w kierunku kraników by spróbować tych wyjątkowych wód. Próbujemy wód ze źródeł Mieszko, Marta, Dąbrówka i Młynarz. Smak każdej z nich wyróżnia się, mają różniące się od siebie właściwości. My degustujemy po kilka łyków. Kuracjusze tutejszych uzdrowisk piją zalecony przez lekarza rodzaj wody.

Pierwszym źródłem dostępnym do dziś w Pijalni Wód w Szczawno Zdrój było Mieszko. Jego historia sięga XV wieku. Budynek Pijalni, ciągnąca się wraz z nim zadaszona cześć nazywana była Halą Spacerową. Dzisiejszy wygląd Hali Spacerowej oraz dwupiętrowej pijalni ukształtował się około roku 1894. Miejsce nie ustrzegło się ognia, ostatni pożar miał miejsce 1992 roku. Po remoncie Pijalnię Wód oddano do użytku.

Na parterze kuracjusze i miejscowi piją wodę, zaś na pierwszym piętrze mieści się sala wypoczynkowa.
Spędzamy w pijalnia wód Szczawno Zdrój dłuższą chwilę. Woda to życie, nie tylko gasimy nią pragnienie, ale dostarczy organizmowi nie zbędnych pierwiastków. Tego czego jeszcze sama woda nie może zapewnić nadrabiamy w pobliskiej kawiarni Bohema.

Spacer po Szczawno Zdrój.

Pokrzepieni kontynuujemy spacer ulicami Szczawno Zdrój. Miejscowość szczyci się odwiedzinami takich osobistości jak Winston Churchill. Ciche, spokojne, idealne dla kuracjuszy. Wolnym krokiem wracamy na parking. Nim ruszymy do kolejnego celu podjeżdżamy do Stadniny Dworzysko. Rozległy teren stadniny doskonały dla miłośników konnych przejażdżek. My jedziemy dalej, w bardziej ustronne miejsce, do ruin zamku Cisy.


Pijalnia wód Szczawno Zdrój, Polska, listopad 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.