Eger Węgierskie Wino

Być w Egerze i nie poznać tamtejszych win to jak być w Pradze i nie być na moście Karola. Wyjątek stanowić mogą jedynie abstynenci, który pozostają widoki z rozpościerającymi się po horyzont winoroślami oraz baseny termalne. Jeżeli wody zdrowotne nie wskazane, to pozostaje tylko tłumaczyć sobie, że ów abstynent przyjechał zwiedzić zamek. Mowa wstępna zaliczona, zatem czas na węgierskie wino.

Dolina Piękne Pani

Szépasszony-völgy Eger
Szépasszony-völgy Eger

Odkrycie kilka lat temu Doliny Pięknej Pani i jej winnic sprawiło, że miasto Eger stało się naszym stałym punktem odwiedzin. Dodatkowymi argumentami tej węgierskiej okolicy są baseny termalne, atrakcyjne aquaparki, dobre jedzenie i ogólny klimat panujący w tym miejscu. Przez wszystkie te lata obserwujemy progres, zmiany jakie zachodzą w Szépasszony-Völgy. Gołym okiem widać, że pokoleniowe przejęcie interesu zmienia podejście do klientów.

Nie wiele już zostało w Dolinie Pięknej Pani miejsc gdzie możecie wejść do kamienistej piwnicy, w której czuć chłód, wilgoć i zapach wina. Trunki nalewane bezpośrednio z wielki kadzi, możliwość spróbowania przed podjęciem decyzji. Większość winnic to wystawne wnętrza, jasno rozświetlone, w których większe znaczenie kładzie się na sprzedaż lampki wina i ewentualne butelkę. Coraz rzadziej proponuje się wino nalewane do peta.

Szépasszony-völgy Eger
Dolina Pięknej Pani Eger

Mimo tej nowoczesności, która zatraca pierwotny charakter Szépasszony-Völgy klimat krainy jeszcze nie zniknął. Nie ma wątpliwości, że Dolina Pięknej Pani przetrwa. Dalej odwiedzać będą ją obcokrajowcy oraz tubylcy. Tłum roześmianych, śpiewających, wesołych ludzi, którzy doceniają pracę winiarzy, kupując wynik ich ciężkiej pracy. Wybór pozwala dobrać każdemu według swojego uznania. Od wytrawnych węgierskich klasyków po słodkie, niemal likierowe trunki o białej i czerwonej barwie.

Gönczi Borászat

Winnice, w których wnętrza nie zmieniły się od lat to Farsang Pincészet i Hagymási Pince. Pierwsza nazywana przez nas u dziadka, to ciekawy bukiet biały win. Kwiatowe, o silnie wyczulanym zapachu winogron, bardzo orzeźwiające. W tej drugiej, gdzie od drzwi dowiecie się, że mówią i rozumieją dobrze nasz język niestety drugi raz z rzędu poczułem rozczarowanie jeśli chodzi o moje ulubione czerwone wina. Pan wytłumaczył mi, że obecnie dostępne jest jedynie mieszane. Złączenie opcji półsłodkich nie jest najlepszą opcją.

Gönczi Borászat, sz pince, Eger 65.
Winnica Gönczi Borászat,

Dolina Pięknej Pani to nie jedyne miejsce w Egerze gdzie możecie zakupić wino w piwniczce. Drugim znaną lokalizacją są winnice przy ulicy Kőlyuktetői. Tam sprawdzoną od wielu lat jest winnica Gönczi Borászat. Przemiły starszy pan daje do spróbowania każdą opcję, którą poprosimy. Jego czerwona wina mają niezwykle silny bukiet, łatwo wyczuć w nich czarnej porzeczki. Bardzo orzeźwiające, przyjemne w smaku. Ta winnica to miejsce godne polecenia wszystkim od koneserów wytrawności po miłośników słodszych win.

Egri Korona Borhaz

Będąc w Egerze punktem obowiązkowym są odwiedziny w Demjén. Przed czy po wizycie na tamtejszych basenach termalnych, kierujemy się do winnicy Egri Korona Borhaz. W zasadzie można powiedzieć, że to już kompleks gdzie oprócz głównej działalności do dyspozycji gości jest pełna baza noclegowa, w tym kemping. Jest restauracja, są baseny, plaża, wszystko czego dusza zapragnie. Dookoła, po horyzont rozpościerająca się winorośl wraz z głównym dużym budynkiem Egri Korona Borhaz jest dla nas ikoną węgierskiego wina.

Egri Korona Borhaz Demjen
Egri Korona Borhaz Demjen

Nowocześnie urządzony sklep, w których dwóch panów opowiada z zaangażowaniem o winie, by następnie wystawić na ladzie co najmniej jeden charakterystyczny karton, w którym znajduje się sześć butelek rozlewanego tutaj wina. W trakcie naszej wizyty w ofercie nie było Egri Bikaver oraz białej Leanyka. Po dwa gatunki uprzejmy pan zaprosił nas za rok. Dokonaliśmy zakupu i po krótkim spacerze skierowaliśmy się w stronę Egeru.

Wina z Egri Korona Borhaz zakupić możecie w ich piwniczce w Szépasszony-Völgy. Jeżeli chcecie zrobić większe zapasy polecam sklep niedaleko rynku w Egerze. W Dűlő Chocolate & Wine kolejny raz spotkaliśmy się z najlepszymi promocjami. Wina pakowane są w okolicznościowe opakowania. Można z nich zrezygnować, a miły sprzedawca bez problemu zapakuje je wam do większych kartonów.


Lokalizacja:

Zdjęcia: źródło własne, marzec/kwiecień 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.